

Митрополија нема детаљнијих информација о стечају

Остојић је за Вечерње новости рекао да до јуче нису добили ништа написмено, па зато и не може да коментарише најављену расправу о стечају.
Протојереј ставрофор Душко Спасојевић рекао је за овај београдски дневник да о имовини Српске православне цркве /СПЦ/ не постоје никакви спорови и да је имовина безбједна.
- Ми редовно све подмирујемо, плаћамо ПДВ и нема никаквих проблема - рекао је отац Душко.
Према писању хрватских медија, Трговачки суд у Загребу заказао је за 19. децембар рочиште на којем ће се одлучивати о приједлогу отварања стечаја над Митрополијом загребачком-љубљанском СПЦ и наредио је митрополиту Кирилу да достави попис имовине и обавеза ове митрополије.
У судској одлуци, коју потписује судија Јадранка Мађерух, наводи се да ће Суд, ако особа овлаштена за заступање дужника у року од осам дана не достави попис имовине и обавеза дужника, одредити саслушање особе овлаштене за заступање дужника.
У случају неодазивања на саслушање Суд може да овлаштеној особи одреди довођење, а може је и казнити новчаном казном у износу до 1.327 евра.
Суд напомиње да за давање неистинитог или непотпуног пописа имовине и обавеза, дужник одговара као за давање лажног исказа у поступку пред судом.
У образложењу се наводи да је 4. октобра био обустављен скраћени стечајни поступак, покренут по захтјеву Финансијске агенције /Фина/, па је одлучено да ће се поступак наставити примјеном општих одредби Стечајног закона.
Као разлог томе наводи се да из достављене документације произлази да друштво располаже имовином и то некретнинама уписаним у земљишне књиге које води Општински суд у Пули.
У објављеној судској документацији не наводи се износ дуговања Митрополије, а Финансијска агенција је позвана да достави потврду о стању жиро-рачуна дужника с датумом непосредно прије рочишта заказаног за 19. децембар.
Митрополија је до 1991. године имала сједиште у Дежелићевој улици 4 у Загребу, које је минирано и зграда је срушена.
Црква је у судском спору тврдила да се радило о терористичком акту, али то суд није прихватио и досуђено је плаћање судских трошкова. Тако је Митрополија остала и без зграде и са дугом, који се вјероватно током времена повећавао због камата.
Митрополија загребачко-љубљанска уписана је у Регистар вјерских заједница 16. новембра 2004. године, са сједиштем у Загребу, у Илици 7/2.