

Зашто је локална власт у Лопарама промијенила причу о руднику на Мајевици? (ВИДЕО)

Зашто је локална власт, која је од почетка била упозната са трогодишњим истраживањима швајцарске компаније Аркор, промијенила мишљење и на бази којих чињеница темеље причу о загађењу животне средине?
Министар енергетике и рударства Петар Ђокић тврди да је у поздини политика.
Док у фирми Аркор кажу да су протеклих година у Лопарама дочекани раширених руку, начелник општине Радо Савић сада тврди да никада није био "априори" за рудник. Општина, каже, није издала дозволу за геолошко истраживање.
- Има само прича са друге стране како је то сигурно, а није поткријепљено документацијом. Друго, оно што је проблем нема оваквог рудника у Европи, немојте да будемо први у свему - каже Савић.
Подршку је добио и од страначког шефа. СДС је изричито против рудника на Мајевици и то, како тврде, зарад здравља становника и очувања животне средине, иако немају никакав документ или аргумент који би потврдио да је експлоатација руде штетна. Позивају се на медицинску енциклопедију.
- Нас интересује, а поготово мене и колегу Раду Савића и све остале здравствене раднике директан утицај литијума, магнезијума, магнезијум карбоната или других штетних састојака на здравље и живот људи - каже Миличевић.
Да ли је позадина брига за животну средину или борба за начелничке фотеље у изборној години? Стручњаци који иза себе имају вишедеценијски стаж тврде да литијум није опасан и да здравље грађана није угрожено, али јесте њихов просперитет, ако повјерују нестручним политичарима, јер рударство је жила куцавица развоја.
- Уз примјену еколошких прописа и елабората утицаја на животну средину можем доћи до података како на безбједан и здрав начин екстрактовати литијум карбонат, сам литијум из руде - каже инжењер рударства Стјепан Митровић.
Ђокић тврди да је политика уплела прсте у случају истраживања руда на Мајевици и да је, како каже, у позадини обрачун коалиционих партија које праве локалну власт у Лопарама.
Наглашава да Влада неће дозволити било какав пројекат који би угрозио становнике у Српској.
- Еколошка студија није рађена јер није неопходна. Студија утицаја се ради тек када се уђе у фазу одорбравања концесије за експлоатцију, а то је далека фаза ако уопште до ње дође - каже Ђокић.
Умјесто што челници СДС-а грубо манипулишу грађанима, боље би било да се позабаве стварањем бољих услова за живот у Лопарама, поручио је Ђокић.