

Ковачевић: Додик не одустаје од заштите права Српске на европском путу БиХ (ВИДЕО)

Ковачевић је рекао да у БиХ постоје три конститутивна народа и два ентитета и да то пише у Уставу БиХ, као што пише и која су права и надлежности БиХ и ентитета и да Додик упорно инсистира на томе, позивајући да се те чињенице поштују.
- Дакле, Додик позива да се поштује Устав и уставни поредак у БиХ. Да ли је то нешто због чега он треба да буде кажњен? Очигледно, по њиховом, јесте - истакао је он.
Ковачевић је рекао да у Европском парламенту заборављају да не постоји ниједна одлука коју је БиХ икада донијела на европском путу, а да иза те одлуке није стајао потпис Милорада Додика.
- Они данас покушавају да направе некакве проевропске хероје од људи чији је допринос за европски пут БиХ тај да су можда усвојили три закона у овом мандату. Покушавају да оцрне Додика који је омогућио да се усвоје та три или четири или шест закона и који је омогућио да се у БиХ направи све и једна реформа која је БиХ приближила ЕУ - рекао је он.
Ковачевић је навео да је очигледно "проблем" у томе што Додик не одустаје од тога да се на европском путу заштите права Републике Српске, српског конститутивног народа, али и других конститутивних народа.
- То је онда нешто сасвим друго. Ако неко мисли да може да користи европске интеграције да би радио на томе да Републике Српске буде мање, онда се грдно вара - поручио је Ковачевић.
Он је рекао да БиХ може да иде према ЕУ и да је Република Српска у потпуности опредијељена за европски пут, али да Република Српска остане Република Српска, да сачува своја загарантована права и да српски народ, као и други конститутивни народи сачувају своја права.
- Милорад Додик и ми из Републике Српске од тога сасвим сигурно нећемо одустати - поручио је Ковачевић.
Европски парламент у резолуцији је поново позвао да се уведу "циљане санкције" против Додика, те осталих вишерангираних званичника Српске и Србије "који пружају материјалну и подршку сецесионистичкој политици", те да све чланице "осигурају да сличне санкције може усвојити Европски савјет, и да их уведу билатерално или заједно са осталим чланицама, уколико њихово усвајање није могуће у Савјету".