

Научна конференција: Западни фалсификат и проблем геноцида - ризик за нарушавање мира

- Указујемо да ти напори представљају једну прљаву политичку игру, која се користи за слабљење Србије, али и сваке друге земље која баштини традиционалне духовно-моралне вриједности - саопштено је из Српског удружења за међународно кривично право.
Истичу да једнострано истраживање реалне ратне трагедије у Сребреници 1995. године, допуњавано антисрпском реториком и злоупотребом Међународног трибунала за бившу Југославију у Хагу, до данас није резултирало правичном оцјеном дешавања у БиХ из тог времена.
- Ратни злочини не спадају увијек у категорију кривичног дјела геноцида. Нема вјеродостојности у процјени броја жртава трагедије, некада се наводи пет, а некада осам хиљада жртава за цијели регион, укључујући и нестале особе, као и принудно расељене у друге регионе и државе. У односу на Радована Караџића и Ратка Младића, као и низ других осуђених лица трагедије у Сребреници, дошло је до објективне импутације, што је недопустиво и противријечи општеприхваћеним људским правима и слободама - истакли су.
Наводе да покушај Запада, да кроз механизам доношења резолуције Генералне скупштине УН 2024. године, означи Србе као "геноцидан народ" директно подрива ионако крхки мир у БиХ и уништава смисао и праксу Дејтонског споразума из 1995. године.
Навели су да такво дјеловање истовремено доприноси повећању ризика за мир и стабилност у Европи.
- У потпуности подржавамо ставове Србије, Републике Српске и Русије у оцјени опасности од једностраног тумачења трагедије у Сребреници. Нужно је указати да иницијатори доношења резолуције о Сребреници у УН преузимају одговорност за нарушавања мира на простору бивше Југославије и крах Дејтонског механизма за регулисање ситуације у БиХ, означавајући ратне злочине у Сребреници 1995. године као геноцид - закључили су у саопштењу.