

МУП Српске приступио имплементацији система "Пронађи ме" (ВИДЕО)

- МУП Српске је приступио имплементацији овог система, те је формирана радна група, која ће активно радити на едукацији свих, када је ријеч о систему "Пронађи ме" - истиче Мучибабић.
Мучибабић наводи да родитељи требају остати смирени, те бити спремни да одрешђене информације дају полицији.
- Основни циљ јесте едукација родитеља, у смислу које кораке да подузму када нестане малољетно лице. Родитељи требају, колико је могуће остати смирени. Требају бити спремни да ће морати дати одређене информације полицији. Ако је ријеч о малом дјетету, требају да провјере мјеста у кући и ван куће, те обавијестити полицију. Ако је ријеч о нестанку мало старијег дјетета, исто тако треба провјерити мјеста у кући и око куће, провјерити у школама, те обавијестити полицију. Уколико је нестао тинејџер, треба провјерити друштвене мреже, позвати пријатељи, провјерити мјеста на која иду, те обавијестити полицију, уколико ништа од тога, не открије ништа ново - истакла је Мучибабићева.
Каже, много је битно да родитељи знају шта је дјете имало на себи, те да је важна улога и медија, да би се могла објавити фотографија несталог малољетног дјетета, која би била доступна широј јавности.
Додаје, да велику улогу играју и сви грађани, али заједно са полицијским службеницима.
- Полицијски службеници оваквим случајевима приступају веома строго и озбиљно. Оно што сви могу урадити, да би заштитили своју дјецу, јесте да разговарају са њима, да их савјетују, шта би требало, а шта не - наводи Мућибабић.
Када је ријеч о акцији "Провјерите, размислите, пријавите", Мучибабић додаје да она има за циљ едукацију родитеља, шта урадити и како се понашати уколико се деси нестанак малољетног дјетета.
Мучибабићева је додала, да су у протекле четири године нестала 63 малољетна лица, те да су сви успјешно пронађени.