latinica  ћирилица
16/06/2024 |  19:38 ⇒ 20:01 | Аутор: РТРС

Одлука Русије о реструктурисању дуга потврда финансијског кредибилитета Србије (ВИДЕО)

Руски предсједник Владимир Путин потписао је недавно закон о ратификацији четири протокола који стварају правни основ за реструктурисање дугова Србије према Русији на основу низа међувладиних споразума. Економски стручњаци оцјењују да је то добра вијест и својеврсна потврда финансијског кредибилитета Србије.
Београд (Фото: FOTO TANJUG/ BEOINFO/ nr) -
Београд (Фото: FOTO TANJUG/ BEOINFO/ nr)

За отплату од 1. марта 2022. године до дана потписивања протокола, дуг Србије по извозним кредитима износио је око 102 милиона долара и готово два милиона евра, по финансијском кредиту нешто више од 38 милиона долара, а по преузетим обавезама бивше Југославије скоро три милиона долара. Протоколима, потписаним у новембру, формализовани су споразуми о отплати дуга Србије Русији са роком отплате од марта 2022. до марта 2023. године уз повољне услове. Договор о реструктурисању дугова добар је и за српску и за руску страну, кажу економски стручњаци.

- Та врста споразума одговара, прије свега, Србији јер тамо је договорено практично да Србија плати кад стигне, односно кад буде имала новаца, без икаквих пенала и додатних камата ако исплати у цијелости. Не знам да ли ћемо то добити од ЕУ или од некога другог - каже Љубодраг Савић, професор Економског факултета у Београду.

Српска страна је у септембру испунила тај услов, а плаћања су вршена у руским рубљама.

- То је очигледно посљедица фунционисања платног промета између двије земље и то је сада реалност како може тај аранжман да се измирује - каже Зоран Грубишић, декан Београдске банкарске академије.

Потреба за потписивањем протокола настала је због проблема у вези са плаћањем у доларима и еврима у оквиру сервисирања дугова Србије, кажу у Москви. Због тога се прешло на обрачуне у рубљама.

- У овом тренутку је врло специфично, зато што Русија се налази под санкцијама и реално гледано јако је тешко обавити било какву финансијску трансакцију са Русијом зато што су међународни канали плаћања за Руску Федерацију затворени - наводи Душан Стојаковић, уредник економске рубрике "Новости".

За економисте у овом тренутку плаћање у рубљама је повољније.

- Ради се о дугу који се враћа у рубљама, што је, по мом мишљењу ,позитивна ствар из разлога што ставља српски платни биланс у равнотежу - истиче аналитичар Никола Сенеши.

Савић појашњава да Србија има више трговинских вишкова и да извози доста производа у Србију те да неће бити никакав проблем да плати у рубљама.

- Напротив, имаћемо одговарајуће повољности и олакшице, а за руску страну је јако добро - додаје Савић.

Све то указује на потврду и јачање веза Србије и Русије, али и на нову праксу у којој не мора цијели свијет да зависи само од добре воље Запада.