У Словенији пронађена јапанска буба - напада више од 300 врста биљака
У саопштењу се становништво упозорава да обрате пажњу и штету на биљкама и сваку сумњу одмах пријаве управи, пренијели су словеначки медији.
Јапанска буба спада у 20 највећих карантинских штеточина у ЕУ, храни се листовима, цвјетовима или плодовима винове лозе, кукуруза, трешње, брескве, нектарине, јабуке, пасуља, соје, јавора, липе, дивљег кестена и многих других биљака.
Ларве се налазе у земљишту, гдје наносе штету једући углавном коријење травнатог рогоза, наведено је из Управе за безбједност хране.
Јапанска буба пронађена је у феромонским замкама на одморишту ауто-пута Луковица, гдје је вјероватно дошла возилом из области у сјеверној Италији. Распрострањена је у Пијемонту и Ломбардији у Италији и у кантону Тичино у Швајцарској. Одатле се транспортује у друга подручја помоћу возила као што су камиони, аутомобили, возови или авиони.
Појединачне бубе су неколико пута пронађене у феромонским замкама на другим мјестима у Италији, Швајцарској и Њемачкој.
У Словенији програм истраживања спроводе стручњаци Пољопривредног института Словеније, а учествују и одјељења за заштиту биља Пољопривредно шумарских завода Нова Горица, Ново Место и Марибор и Института за хмељарство и пиварство Словеније.
Утврђивање присуства врши се уз помоћ феромонских замки, а циљ је да се што раније открије могуће присуство штеточине, јер је то једини начин да се спријечи њено ширење.
Управа је прошле године припремила план хитних мјера за јапанску бубу. Јапанска буба има овално тијело, глава и грудни кош су метално зелене боје, а покрови су браон. Дугачка је осам до 11 милиметара и широка пет до седам милиметара.