Додик: Мандат Мајкла Марфија промашен, постоје индиције да га Бошњаци финансирају (ВИДЕО)
Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да постоје индиције из кругова СИПЕ да Марфи сваки мјесец добија одређене "апанаже" у готовини од Бошњака. Тези коју је предсједник Републике Српске подијелио са јавношћу, основа дају и посљедња свакодневна неоснована оглашавања америчке амбасаде о финансијама Републике Српске и учестали притисци и санкције којима су појединци изложени.
Одлазећи амбасадор САД Мајкл Марфи отићи ће као један од најгорих који је обављао ту дужност, каже предсједник Српске Милорад Додик. У протекле двије и по године, откако је именован на ту функцију, каже, мало шта ефикасног је урадио.
Обећавао је имплементацију Дејтонског споразума, а све што је чинио било је његово рушење. На штету Републике Српске а у циљу унитарне БиХ. Тиме не само на штету Срба него и Хрвата. Једини којима је ваљао, јесу Бошњаци, каже Додик. Предсједник Српске рекао је и да постоје индиције да није ријеч само о "љубави" већ је и до онога што је Американцима најважније- новца.
- Постоји индиција, добио сам од неких људи из СИПЕ који то прате податке да он добија сваки мјесец одређене апанаже од муслиманске стране у кешу. Наравно да то крије, не жели да се то сазна али једног дана вјерујем да ћемо имати прилику да о томе разговарамо. Ја не могу да тврдим, преносим само оно што сам чуо - изјавио је предсједник Републике Српске Милорад Додик.
Општепозната је парола да је Американцима бизнис најважнији и да се све врти око новца. Да ли је и Мајкл Марфи, политички ангажман у БиХ претворио у бизнис? Како каже Додик, можда једног дана и сазнамо. До тада, нема сумње да ће САД наставити са притисцима на Републику Српску. Већ данима амбасада и Марфи износе неосноване оптужбе о финансијама и економској стабилности Српске.
Предсједник парламента Ненад Стевандић каже да је циљ таквих оптужби изазивање незадовољства код грађана.
- Наши грађани своје задовољство и незадовољство показују на изборима. Они су то на прошлим изборима показали. Они бирају представнике у Републици Српској углавном контра вољи амбасада које желе да се мијешају у политички процес - рекао је предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић.
Гдје су паре? Питање које већ данима поставља Марфи. И ниједног момента не запитавши гдје су силни амерички долари уложени у борбу против наводног руског утицаја у БиХ. Предсједник Додик пита да ли Американци знају гдје је сав новац потрошен на покушај рушења Републике Српске. Занимњиво питање Марфију је поставила и Сања Вулић.
- Зашто он не расвијетли случај шта је било са митом који је добио његов предсјединик Џо Бајден и син Хантер? Он ништа друго не ради у овој паузи док пакује кофере да оде из БиХ већ смишља и осмишљава нове лажи и оптужбе на рачун породице Додик и самог предсједника Републике. То је страшно колико му у томе помажу муслимани запослени у амбасади САД - каже шеф Клуба посланика СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ, Сања Вулић.
Када на одласку из БиХ Марфи погледа иза себе, остаће притисци, уцјене, санкције. Санкције које су оставиле без посла 80 радника УНА телевизије. А неколико је компаније које успјешно послују, чак и са компанијама из САД, а које стрепе да ли ће доживјети исту судбину.
- Све то се зауставља зато што један Марфи сматра да треба да се нешто свети, прије свега Републици Српској, а онда Милораду Додику. Јер било ко да је на мом мјесту да се супротставио њиховим рушењима Дејтонског споразума сигурно би прошао овако. Тако да ја нисам неки изузетак у том погледу - додао је Додик.
И на примјеру санцкија које су довеле до гашења једне медијске куће, светиње у САД, показало се да је БиХ под патронатом. Институције на заједничком нивоу морале су да стану у одбрану радника УНА ТВ, каже омбудсман за људска права Невенко Врањеш.
- Позивам и ову групу људи да посредством адвокатских тимова и правне подршке затраже заштиту својих права, најприје пред домаћим правним институцијама, а свакако и пред Европским судом за људска права. Компаније имају могућност да директно пред надлежним судовима у САД туже тамошње Министарство финансија - истакао је омбудсман за људска права БиХ, Невенко Врањеш.
Након свега учињеног, предсједник Српске поручује да је била исправна одлука да се прекине контакт са америчком амбасадом у Сарајеву.