Због вртоглавих цијена станова, грађани се све више одлучују за изградњу монтажних кућа (ВИДЕО)
За мање од три мјесеца кључ у руке, овако функционише систем градње монтажних кућа. У посљедње три године постале су тренд на нашем, али и свјетском тржишту. Цијена зависи од квадратуре и материјала.
Најчешће се траже мале монтажне куће, породичне од 50 до 120 квадрата, истиче Драган Берић, власник фирме која се бави производњом монтажних кућа.
- Ми на нашим ппросторима градимо куће на спрат, и то само на један спрат, а у Канади радимо на пет спратова. Код нас важе мало другачије законске регулатива. Ми радимо и подно гријање и јако је мало енергије потребно да се кућа угрије - тврди Берић.
Осим породичних кућа, које се најчешће граде од металне конструкције или дрвета, изузетно су тражене и монтажне викендице.
- Ријеч је о нискоенергетским објектима. Радимо мале викенд куће, које су тренутно најтраженије и у природним локацијама. Мање квадратуре имају већу цијену у односу на породичне куће. Цијена објекта за Бањалуку је око 1.300 КМ по квадрату без ПДВ. Ријеч је о систему градње кључ у руке - рекао је Небојша Убипарип.
Монтажне куће су отпорне на временске непогоде јер се граде од еколошки прихватљивих, квалитетних материјала са добром изолацијом, али и атрактивним дизајном.
Монтаже куће су тип фабрикованих панела, које се завршвају у фабрикама, суви је тип градње, без прашине и малтерисање па се и сам процес градње брже завршава, истичу архитекте.
И Бањалучани су препознали погодности које нуде монтажне куће у односу на класичне, зидане објекте. Кажу да су јефтиније, квалитетније, угодније и са модерним дизајном.
Из агениција за некретнине сматрају да би ова производна грана на нашим просторима у правом свјетлу могла заживјети тек за неколико година јер вријеме монтажних кућа, како кажу, тек долази.
Фирме које се баве производњом монтажних кућа и даље испитују захтјеве купаца на тржишту и климатске промјене. За сада се највише купују монтажне куће од 100 квадрата, чија цијена у просјеку износи око 90.000 марака.