Сахара претворена у плаву лагуну: Вода у језеру које је пресушило прије 50 година (ФОТО/ВИДЕО)
Како се може видјети на снимцима и фотографијама које су преплавиле друштвене мреже, у југоисточном Мароку има више воде него деценијама уназад.
Ово мјесто у Западној Сахари је једно од најсушнијих и ријетко када пада киша, а сада је мароканска влада саопштила да су два дана падавина у септембру премашила годишње просјеке у неколико области које виде мање од 250 милиметара годишње, укључујући Тату, једну од најтеже погођених области.
Extremely rare flooding has hit the Sahara Desert.
— Channel 4 News (@Channel4News) October 8, 2024
It has been at least 30 years since the Moroccan region has seen this much rain in such a short space of time. pic.twitter.com/kIFHfRUlBj
Из Марока и стижу фотографије снимљене послије највећег пљуска у посљедњих неколико година.
The Sahara Desert partially flooded after a downpour rare for the area, with some areas receiving more rainfall in two days than the annual average - Moroccan government/AP
— NEXTA (@nexta_tv) October 9, 2024
It's been 30-50 years since there has been so much rainfall in such a short period of time - Morocco… pic.twitter.com/NfAdlndZBR
Пљусак је изазвао поплаве, а водом се напунило и језеро које је пресушило прије пола вијека, пренио је Дејли мејл.
- Прошло је 30 до 50 година откако смо имали оволико кише у тако кратком временском периоду - рекао је Хусеин Јуабеб из мароканске генералне дирекције за метеорологију.
Пијесак није могао да прими велике количине падавина, па је киша оставила плаве лагуне воде међу палмама и динама Сахаре.
У Тагоуниту, селу око 450 километара јужно од главног града Рабата, забиљежено је више од 100 милиметара кише у периоду од 24 часа.
Сателити НАСА приказали су воду која се улива у познато језеро Ирикуи, између Загоре и Тате, које је пресушило прије 50 година.
У пустињским заједницама које често посјећују туристи, возила са погоном на четири точка пробијала су се кроз баре, док су локални житељи посматрали призор чудећи се, јер киша је пала послије шест година.
Ове кише, које метеоролози називају екстратропском олујом, могу промијенити ток времена у региону у мјесецима и годинама које долазе, јер ваздух задржава више влаге, изазивајући веће испаравање и привлачећи више олуја.