

Крајишник: Измјене буџетског система у корист неразвијеним локалним заједницама

- Иницијатива Савеза општина и градова је наишла на одобравање, односно сагласност Владе Републике Српске и ово је јена од мјера које у фискалном систему називамо фискалним изравнавањем коју Република Српска, по принципу, до сада није имала - рекао је Миленко Крајишник, предсједник Фискалног савјета Републике Српске.
Крајишник је истакао да фискално изравнање значи да се градови и општине са већим буџетским капацитетом и са већим приходима одрекну дијела свог прихода у корист најнеразвијених општина како би грађани у свим локалним заједницама имали један приближно једнак стандард, односно једнак приступ јавним добрима и јавним услугама.
- Такав принцип у јавним финансијама многих земаља постоји и ја мислим да је сваки потез у том погледу и у Републици Српској заиста оправдан. Други разлог зашто би се овај потез прерасподијеле ПДВ-а од високо развијених заједница ка мање развијеним лпкалним заједницама сматрао оправданим јер узрокован тиме да имамо кроз неколико година рста од прихода на додану вриједност - рекао је Крајишник.
Он је истакао да, у номиналном смислу, сваке године имамо веће приходе, а примјењује се исти критеријум.
- Када се исти критериј примјењује на номинални раст одређене суме новца онда највећи износ тога прираста припадне управо највећима -истиче Крајишник.
Крајишник додаје да такав амбијент ствара још веће разлике у нивоу развијености између развијених и неразвијених.
- Још један разлог кад је конкретно у питању расподјела прихода од пореза на потрошњу је тај да се у савременом времену битно мијења концепт малопродајног тржишта добара и услуга. Некада су продавнице биле расуте по цијелој Републици и у сваком селу сте имали продавницу, људи су тамо куповали производе и тамо је одлазио и порез на додатну вриједност. Сада се највећи дио такве трговине обавља преко великих тржних центара који се управо налазе у овим великим градовима, односно великим јединицама локалне самоуправе - истакао је Крајишник.
Он додаје да, у таквим околности, а на принципу да се ПДВ расподијељује по мјесту крајње потрошње, дио потрошње коју чине становници из мањим мјеста из окружења, одлази у буџет, односно дио прихода од пореза на ту потрошњу одлази у буџет они градова у којима се ти тржни центри налазе.
- Оваква мјера се онда сматра оправданом јер ће имати позитивне ефекте и на демографску слику и на услове живота свих грађана Републике Српске, а и на њихов економски развој - јасан је Крајишник.