Милош Ковић одржао предавање у Сребреници, награђени побједници књижевног конкурса
Прва награда "Лука Милованов Георгијевић" за поезију припала је Весни Радовић из Београда, награда "Звонимр Шубић" за најбољу кратку причу додијељена је Владимиру Митровићу из Крагујевца.
За најбољи новински прилог награду "Бошко Миловановић" освојила је Слађана Миленковић из Сремске Митровице, док је награда за најбољи литерарни рад "Живан Јовановић" у конкуренцији основаца припала Виктору Радовићу, а у категорији средњошколаца Матији Благојевићу из Сребренице.
Предсједник жирија Бранислав Зубовић из Новог Сада рекао је да су на пјеснички конкурс стигли радови 130 аутора што потврђује реноме ове културне манифестације.
Он је истакао да се овом књижевном манифестацијом отклања неправда према Луки Милованову Георгијевићу који је био заборављен у књижевним круговима упркос значају за стварање модерног српског језика.
Побједник конкурса за прозу Владимир Митровић рекао је да се писањем бави пет година, да је објавио једну књигу прича, а заступљен је у још неколико заједничких збирки.
Након додјеле награда своје стихове говорио је новосадски пјесник Милан Громовић.
Предавање о српској националној свијести и идентитету одржао је познати историчар, професор београдског универзитета Милош Ковић, који је говорио са каквим се све проблемима и изазовима суочава српска национална свијест од праисторије до данас.
Овогодишњим Збором "Стопама Луке Милованова Георгијевића" обиљежава се 240 година од рођења овог пјесника, лингвисте, правника, учитеља и једног од зачетника модерног српског језика, који је с Вуком Караџићем радио на писању прве српске граматике.
Георгијевић /1784-1828/, филолог и књижевник рођен у Осату код Сребренице, током кратког живота, као један од највећих интелектуалаца свога доба иза себе је оставио основе савременог српског писма и правописа, које је Вук Стефановић Караџић мисионарски усавршио и објавио.
Лукиним књижевним трагом ходио је Звонимир Шубић /1902-1956/, заборављени Сребреничанин, награђивани приповједач и романописац који, стварајући у кочићевско-ћоровићевском духу, спада у знамените босанскохерцеговачке књижевнике између два свјетска рата.
Истим стопама су наставили истакнути сребренички професори, новинари и културни радници Живан Јовановић /1921-1991/ и Бошко Миловановић /1951-1996/ који су своје животе посветили оснивању, развоју и осавремењавању образовне, културне и информативне дјелатности овог дијела Подриња.
По Георгијевићу, Шубићу и Миловановићу и Јовановићу утврђене су и награде, које се додјељују у оквиру ове манифестације.
Сребреничка "Просвјета" је ове године додијелила студентску стипендију Теодори Јовановић из Скелана.
Ова манифестација се завршава 10. децембра представљањем новог броја часописа за културу, књижевност и умјетност "Сребрни вијенац" који приређује сребреничка "Просвјета".