latinica  ћирилица
08/12/2024 |  11:15 ⇒ 12:51 | Аутор: РТРС

Шаргија - народни инструмент који чува традицију Посавине (ВИДЕО)

Ни једну прославу на подручју Посавине и дервентског краја није могуће замислити без шаргије. Овај инструмент од давнина је присутан, а основе свирања у оквиру школе шаргије уче и најмлађи Дервенћани.
Дервента - шаргије - Фото: РТРС
Дервента - шаргијеФото: РТРС

Било да је израђена од трешње, ораха, врбе или јавора, шаргија је неизоставан инструмент на подручју Дервенте. Готово да нема куће у којој се шаргија није свирала, а знање о свирању овог инструмента често се преносило с кољена на кољено. Тако је и Кристијан Дробиловић већ као шестогодишњак заволио шаргију и њене звуке. Данас основе свирања преноси на млађе генерације.

- Нисмо вјеровали да ће бити оволики број заинтересованих. Ево сад тренутно имамо око 22 уписаних. Ове године смо уписали осам нових чланова, то су дјеца која већ свирају, али су дошли на некаква упутства, да им неке ствари разјаснимо и олакшамо - каже Кристијан Дробиловић, учитељ шаргије.

Међу полазницима школе шаргије је и једанаестогодиши Стефан Мандић. Основе свирања учи на инструменту старом 30 година, којег је наслиједио од дједа.

- Мој дјед је прије 32 године купио од Марковића, и састоји се од кутле, репа, жице, перде, даске, чивије и коњић. Мој дјед је пјевао, и то је мене забавило, па сам ја хтио да научим да свирам - прича Мандић.

Звук шаргије заволио је и Ђуро Кљајић. Често је слушао дједа како свира, а већ мјесец дана члан је секције.

- Није толико тешко ако се трудимо и за сад ми не иде ништа тешко - прича Ђурић.

Међу полазницима школе шаргије је и Лука Драгосављевић из Корова код Српца. Некада се овај инструмент много више свирао. Данас каже, шаргију свирају само старији мјештани. Труди се да умјетност свирање овог инструмента сачува од заборава.

- На почетку сам учио ритам, и како се држи шаргија. Онда смо свирали тај ритам. Ритам иде кад повучемо двије жице, ударимо чвоку и повучемо све жице, и то звучи овако - наглашава Лука Драгосављевић из Корова код Српца.

До инструмента није тешко доћи. Два градитеља шаргија раде у Дервенти, док по један своју радионицу има у Добоју и Теслићу. У зависности од материјала шаргије, мијења се и звук.

- Израђује се од врбе, јавора, трешње, ораха, може и од шљиве све зависи. Састоји се од кутле, даске, репа, чивија и жица. Драго је људима видјети кад млади свирају и чувају традицију - истакао је Дени Квакић из Лужана код Дервенте.

Осим вјештине свирања, на млађе генерације пренесени су и обичаји везани за овај инструмент.

- Увече без шаргије није могло бити прело, гдје су се играла наша тардиционална кола, пјевало се у колу. Често кажу да је збор завршавао разбијањем шаргије. Поред казана кад се пече ракија, кад се пече печеница за Божић, тако зване радиље кад су се жене дружиле, такође да су се људи састајали, свирали и пјевали - додао је Кристијан Дробиловић.

Иако зборова и прела више нема, данас се шаргија свира на свадбама и рођенданима. С обзиром на то да интересовање за овај инструмент деценијама не јењава, чини се да ће шаргију у Посавини свирати и генерације које долазе.