

Крије ли се иза захтјева СДА, да Шмит наметне закон о тзв. државној имовини; Одговор из Српске: Гледајте у своје двориште (ВИДЕО)
Не одустају Бошњаци од присвајања грунта Републике Српске. Незадовољни што ОХР-ова Радна група није израдила Закон о тзв. државној имовини огласио се тек формирани Савјет начелника/градоначелника СДА из Федерације. Траже од, за њих легитимног високог представника, да наметне закон којим би Српској одузео власништво над својом имовином.
- Савјет начелника/ градоначелника захтјева од високог представника Кристијана Шмита да одмах донесе Закон о државној имовини БиХ јер је очигледно да се то неће десити у блиском периоду у ПС БиХ - истиче се у саопштењу Савјета начелника/ градоначелника СДА.
Ни у блиском ни далеком периоду, Парламентарна скупштина неће расправљати нити усвајати такав закон јер је питање имовине ријешено Дејтонским споразумом. Кристијан Шмит би га радо наметнуо али зна какав би био одговор из Републике Српске. Из Савеза општина и градова порука колегама у Федерацији да гледају у своје двориште.
- Годинама бошњачки политичари БиХ виде изграђену на интервенцијама међународне заједнице. Оно што је у Републици Српској, ономе коме Република Српска делегера а Савјету начелника и градоначелника СДА препоручујем да ријеше та питања у Федерацији. Имало би смисла када би се они бринули како да Федерацији што више земљишта рапосртеди локалним заједнициама - истакао је Љубиша Ћосић, предсједник Савеза општина и градова Републике Српске.
Свјесни су у бошњачким круговима да се доласком Доналда Трампа и одласком Мајкла Марфија завршава политика интервенционизма у БиХ. У страху од новог амбасадора, политичком Сарајеву се жури да по сваку цијену осуде предсједника Републике Српске и исходи закон о тзв. државној имовини.
- Видимо да је Харис Имамовић као неко из структуре СДА, рекао да не очекује да ће нови амбасадор САД у БиХ направити велике промјене али да ће Додику дати имовину. Ту су ствари јасне. Они покушавају да избјегну оно што је неминовно а то је да ће се политка СДА промјенити - рекао је Радован Ковачевић, делегат у Дому народа ПС БиХ.
Појам "државна" имовина не спомиње се у Анексу 4 односну Уставу БиХ. Није наведена међу 10 надлежности заједничких институција, у преводу то је изричита надлежност ентитета. Руска Федерација као гарант Дејтонског споразума подржава договор домаћих актера о имовини, искључује наметање поготово од стране Кристијана Шмита.
- Више пута сам рекао да ми не признајемо легитимност господина Шмита, он није високи представник. Оно што ради је изван сваке памети. То је питање које морају ријешити овдје стране у БиХ, ослањајућу се на Дејтонски споразум. А то је била констатација у Дејтона, то је фиксирано - нагласио је Игор Калабухов, амбасадор Руске Федерације у Сарајеву.
Дејтонски мировни споразум ријешио је питање имовине. 51 одсто територије припада Федерацији 49 одсто Републици Српској. И ту су ствари јасне. Приче о тзв. државној имовини услиједиле су након одлука Уставног суда, којима су Српској покушали да отму шуму, земљиште и својинска права. Те одлуке по правилу доношене су преглашавањем српских судија, гласовима странаца и Бошњака.