

Награђени ученички радови о отаџбини Српској

Трифковићева је ученик деветог разреда Основне школе "Свети Сава", сјенчењем је Српску осликала спајајући грб и заставу, православни храм у центру Бањалуке, вишеградску ћуприју и ликове Светог Саве и Иве Андрића.
Она каже да се Српска може приказати са много слика, а да је за њу она само једна ријеч - дом.
Спасојевић, ђак осмог разреда школе "Доситеј Обрадовић" из Сувог Поља, поручио је на свечаној додјели признања да српски народ не смије заборавити жртву коју су преци поднијели за слободу и додао да је поносан на своју земљу и свој народ.
Његов награђени рад прича је Николиног дједа Јове о рату и погинулим друговима, о јунацима из тмурних времена који су имали исти циљ - да бране и сачувају најсветије, завјет предака, земљу коју су наслиједили од очева.
- Земљу коју дугујемо вама, јер земља је, мили, оно без чега ми као народ не постојимо - ријечи су дједа Јове које је дјечак сачувао од заборава и каже да сваке године на Дан Републике пали свијеће дједу и његовим саборцима, див јунацима што корачају кроз вјечност.
Награда за по три аутора најбољих ликовних и литератних радова је десетодневно љетовање у Бечићима, које обезбјеђује Фонд за дјечију заштиту Српске у оквиру пројекта "Социјализација дјеце Републике Српске".
Додјели награда у Галерији Центра за културу "Семберија" присуствовао је и предсједник Борачке организације Републике Српске Радан Остојић који је рекао новинарима да ова манифестација која траје 18 година доприноси његовању традиција српских ослободилачких ратова кроз историју.
- У БиХ која је пуна парадокса и данас се настоји оспорити дјеци у Републици Српској да уче новију историју, посебно из Одбрамбено-отаџбинског рата, да се традиција његује и преноси на нове генерације и зато је важна оваква манифестација за коју се надам да ће прерасти у републичку - навео је Остојић.
Он је уочи крсне славе Борачке организације, Дана бораца и Дана државности Србије који се први пут званично обиљежава и у Републици Српској, оцијенио да је то прилика да се евоцирају успомене на Одбрамбено-отаџбински рат и све ратове за слободу српског народа и да се сагледа шта се може учинити за бољу будућност народа.
У име организатора, Ђорђе Пајић рекао је да су ученички радови стигли из 15 школа у регији Семберије и Мајевице и да су из године у годину све квалитетнији.
Један од чланова жирија Јованка Вуковић, замјеник омбудсмана за дјецу Републике Српске, каже да млади имају усађену љубав за Српску, али и да кроз образовни процес треба више радити на његовању традиције и сјећања на све који су створили Републику Српску.