

Европски суд за људска права пресудио: Украјина крива због трагедије у Одеси

Тог дана су украјински националисти запалили зграду Дома синдиката у Одеси, у којој су се налазили демонстранти против "Мајдана" у Кијеву. У пожару је изгорјело барем 48 људи. Стравичне сцене из Одесе убрзо су инспирисале побуну против кијевског режима у Донбасу, али још се много тога не зна о трагедији која је променила историју Украјине, пише РТ Балкан.
У предмету "Вјачеславова и други против Украјине", Европски суд за људска права је пресудио да је дошло до кршења права на живот и истрагу због тога што власти нису учиниле све што се од њих разумно могло очекивати да спрече трагедију у Одеси, нису зауставили насиље, нити су обезбиједили благовремено спровођење мјера спасавања у пожару и спровођење истражних мјера како би се казнили починиоци.
Суд је такође сматрао да је дошло до повреде права на поштовање приватног и породичног живота у односу на једног од подносилаца представке, у вези са одлагањем предаје тијела њеног оца на сахрану.
Дужност украјинских власти била је да спријече насиље између присталица "Мајдана" и њихових противника, али то се није десило, закључиле су судије у Стразбуру.
- Никакви напори нису учињени да се пошаљу полицијска појачања, нити је било шта предузето да се сукоби спријече - наводи се у пресуди.
Власти су намјерно чекале пуних 40 минута да пошаљу ватрогасна кола према Дому синдиката, а полиција није учинила ништа да људе евакуише из горуће зграде. Послије трагедије, власти Одесе су послале екипе за чишћење у Дом синдиката. Полиција је чекала више од двије седмице да изврши увиђај у згради, која је остала приступачна јавности чак 17 дана послије пожара.
Суд је био принуђен да се ослони на "алтернативне изворе" информација о догађајима у Одеси због "флагрантне неспособности и недостатака истраге", наводи се у пресуди.
Предмет је поднијела Јелена Михајловна Вјачеславова, чији је отац страдао у Дому синдиката, а после се придружило још седам особа.
Судије су закључиле да су украјинске власти држале посмртне остатке г. Вјачеславова "без икакве потребе" и предале га тек послије интервенције шефа посматрачке мисије УН.
Пресуду је потписало судско вијеће којим је предсједавао Матијас Гијомар из Француске, а који су чиниле судије из Шпаније, Монака, Сан Марине, Швајцарске, Чешке и Украјине.