

Парламентарци подијељени у вези са ситуацијом у БиХ; Руж: ЕУ да стабилизује Балкан, а не да долијева уље на ватру (ВИДЕО)

Чуо се и српски глас. Амбасадор БиХ при Европској унији Обрад Кесић пренио је да Република Српска жели мир и ништа више, од надлежности које јој по Уставу припадају.
У БиХ нема инцидената, али је то сукоб који тиња, оцјена је Жељане Зовко, члана Парламента Европске уније из Хрватске. Заложила се за окончање ОХР-овог мандата у БиХ тридесет година послије Дејтона, у БиХ је високи представник који прима 26.000 евра мјесечно да би БиХ држао, гдје? У расулу, питала је и истовремено одговорила Зовко европарламентарцима.
- Свједочимо неспособности да се примјени Дејтонски споразум у смислу равноправности свих народа у БиХ. Потребне су реформе Изборног закона, јер је БиХ буре барута - рекла је Зовко.
Да је ријеч о запаљивом терену, мишљења је и Андре Руж. Истиче да умјесто што се баца уље и праве нова жаришта, Европска унија би требало да буде стабилизујући фактор на Балкану.
- Не можемо вјеровати да Бањалука крши дух Дејтона и не смијемо подупирати провокацијске мјере које Уставни суд проводи и илегално Тужилаштво у очима Републике Српске. Не смијемо проводити двоструке мјере од стране ЕУ које ће само отварати ране прошлости. Треба примјењивати Дејтонски споразум - навео је Руж.
Хрватски европарламентарац Томислав Сокол каже да се данас искључиво говори о сепаратзму, док се занемарује и умањује други запаљиви проблем – унитаризам.
- Покушај да се БиХ централизује и подреди вољи Сарајева разарају унутарњу стабилност и негирају темељно начело на коме почива, а то је конститутивност три народа. Оно што је у великој мјери допринијело данашњој ситуацији јесу погрешне мјере Запада из прошлости које су годинама потицале унитаристичке амбиције, мада то највише дестабилизује БиХ - изјавио је Сокол.
У Стрзбуру се чуо и глас Републике Српске и то јасан -најважнији циљ мора бити очување мира и стабилности у БиХ, а који неријетко подривају страни фактори.
- Имамо, неименованог њемачког бирократу који је донио закон који је довео до осуђујуће пресуде предсједнику Републике Српске Милораду Додику што је довело БиХ у несигурност, неизвијесност, уставну кризу и дефинитивно ситуацију у којој темељ мира и стабилности у БиХ је дошао у средиште спора и унутрашње дебате у земљи. Не знамо шта ће се догађати даље, али знамо да је ово елемент који може довести до ескалације кризе - рекао је амбасадор БиХ у Бриселу Обрад Кесић.
О потенцијалној ескалацији и узроцима кризе, пред европарламентарцима говорио је и шеф Српског клуба у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Милан Петковић. Нагласио је да Република Српска потпуно поштује суверенитет и територијални интегритет БиХ према Дејтонском споразуму и да нема сецесионистичке планове.
- Република Српска не жели ништа више од надлежности које јој по Уставу припадају. Замјена је теза, није Република Српска та која напада уставни поредак БиХ, него су непрекидни напади на уставна права Републике Српске и њених грађана - каже Петковић.
Очување стабилности и поштовање Дејтона, кључни су за наставак реформских процеса и даљи напредак БиХ ка чланству у Европској унији, заједничка је оцјена учесника дебате у Стразбуру.