latinica  ћирилица
23/03/2025 |  10:18 ⇒ 08/04/2025 | 11:40 | Аутор: РТРС

Дакић: Тренутно најважније тумачење Дејтонског мировног споразума (ВИДЕО)

Професор међународног права на Правном факултету у Крагујевцу Драган Дакић оцијенио је да акти које је Народна скупштина Републике Српске недавно усвојила представљају покушај мирног рјешавања ситуације у БиХ у оквиру међународно-правних механизама, као и да је тренутно најважније тумачење Дејтонског мировног споразума.
Драган Дакић - Фото: РТРС
Драган ДакићФото: РТРС

Дакић је истакао да се ове године обиљежава 30 година Дејтонског мировног споразума, што је, како сматра, довољан период за валоризацију његових ефеката и примјењивости.

Према његовим ријечима, тренутно је најважније тумачење Дејтонског споразума.

- Ако приступимо том тумачењу како је тај уговор примењиван овдје 30 година, ја ћу се само осврнути на аспект високог представника, односно Анекса 10, видјећемо да Кристијан Шмит ни по којем основу не може чак ни да се зове високи представник, а камоли да користи та овлашћења у БиХ и да интервенише у правном поретку - нагласио је Дакић.

Он је оцијенио да је у БиХ потребно пронаћи унутрашњи дијалог.

- Оно што ми видимо као рјешење тог питања јесте једно арбитражно рјешење, али не у оквиру политичког форума, већ у оквиру судског форума, зато што је овдје посреди суштински спор уговорноправне, а не политичкоправне природе - сматра Дакић.

Дакић је нагласио да су централни органи власти вукли потезе и деценијама једностраним актима мијењали садржај и смисао Дејтонског мировног споразума.

- Зато сада, заиста, не можемо да нађемо политички оквир за рјешење овога и потребна нам је ауторитативна интерпретација у оквиру међународног уговорног права, заправо, које су и чије позиције овдје и ко је на неки начин у праву, а ко није и ко треба да коригује своје понашање - указао је Дакић.

Раније је у Бањалуци одржан Научни скуп "Дејтонски мировни споразум – 30 година мира и стабилности" у организацији Центра за друштвено-политичка истраживања Републике Српске /ЦДПИ/ којем су присуствовали предсједник Републике Српске Милорад Додик, под чијим покровитељством је организован овај догађај, премијер Радован Вишковић, предсједник Народне скупштине Ненад Стевандић.

Присутни су, између осталих били и министри за научнотехнолошки развој и високо образовање Српске Жељко Будимир и унутрашњих послова Синиша Каран, предсједник Академије наука и умјетности Републике Српске Рајко Кузмановић и амбасадор БиХ у Србији Александар Врањеш.