

"Јасеновац - моја прича" - аутентична свједочења предака ученика и радника приједорске школе (ФОТО/ВИДЕО)

Ријеч је о поставци аутентичних свједочења предака ученика и радника ове школе. Сваки заборав је умирање, а мастило за јасеновачке приче још се није потрошило. Кроз 28 прича представљени су детаљи страдања народа Поткозарја и дијелова некадашње Независне Државе Хрватске.
- Писала сам дио о свом прадједи. Прије свега причала сам са својим бакама и дједовима о цијелој тој историји и свим дешавањима која су била и издвојила сам један мали текст како бих издвојила живот свог прадједе и та дешавања - рекла је Теодора Шормаз ученица четвртог разреда Угоститељско-економске школе Приједор.
Осим у настави о страдалничкој историји уче и посјетом Доњој Градини. Дјед Андреја Пијака, Јовица Шаровић, један од преживјелих, прошао је страхоте.
- Данас сам овдје како бих се постарао да грађани и ученици ове школе никад не забораве кроз каква су страдања и пакао прошли Срби, Јевреји и Роми и надам се да ће ово понукати и друге градове да сличан поступак почну - навео је Андреј Пијак ученик другог разреда Угоститељско-економске школе Приједор.
Дјеца Козаре имају шта да кажу. Обиљежавањем осам деценија од пробоја логораша, фотографијама и свједочењима васкрсли су своје претке.
- Све оне који су пострадали и да онима који су им били прабака, прадјед, неко ко је пострадао у Јасеновцу сада добије име и презиме, лик и да мало реконструишемо те догађаје који су просто довели до далекосежних посљедица не само у Поткозарју, него свуда гдје је била Независна Држава Хрватска - сматра Бранка Ковачевић стручни сарадник – библиотекар, Угоститељско-економска школа Приједор.
Свијест младих употпуњава се и школским секцијама.
- Не само кроз уџбенике и нешто "магловито" што они могу да нагађају шта се десило у нашој историји, него да заиста кроз неки вид приказивања породичне историје повежу се са својим прецима и негдје да буду свјесни да се то није дешавало нигдје далеко, него да се дешавало управо нама и нашим прецима - истакла је Дражена Мршић директорка Угоститељско-економске школе Приједор.
Изложба је отворена на спрату Угоститељско-економске школе. Посјетиоци који погледају изложбу, могу да разговарају с радницима и ученицима школе о детаљима из српске страдалничке историје њихових предака.