

Докле ће трајати манипулација жртвама из посљедњег Одбрамбено-отаџбинског рата? (ВИДЕО)

Из Републике Српске поручују да је превише времена потрошено на ДНК анализу, у том периоду се манипулисало да су то бошњачке жртве, а кривица за ратни злочин сваљивана на Србе.
Непуне двије деценије било је потребно да се утврди да 75 посмртних остатака, ексухумираних у љето 2005. на муслиманским гробљима у Бијељини, не потичу из посљедњег рата.
Исувише времена остављено је за манипулације и медијско спиновање да је ријеч о убијеним Бошњацима, жртвама сребреничке трагедије. Ексхумацију је радила Федерална Комисија за тражење несталих, којом је тада руководио Амор Машовић.
- Дошли смо поново до доказа гдје је Амор Машовић желио да Бошњаке представи као жртве, иако су у конкретном случају жртве вјероватно из Другог свјетског рата и врло вјероватно их је желио представити као жртве из Сребренице и намирити овај број - рекао је Бранимир Којић, предсједник Скупштине Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Сребреница.
Милорад Којић, бивши директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица и посланик у Представничком дому ПС БиХ наводи да есхумацију јесте радила Федерална комисија на начин да се у том периоду, као у случају из 2005. године, приказује како се ексхумирају Бошњаци из протеклог рата и да се, како каже, то представи као терет Србима и представљање Срба као злочичинаца.
Двије године након што је Федерална комисија ексхумирала посмртне остатке у Бијељини, почиње да ради ИНО БиХ.
Машовић постаје члан Колегијума директора нове институције која потом 20 година трага за идентитетом пронађених костију.
Коначно, вјештак судске медицине Ведо Туце утврђује да нису из мандата Института, тачније да није ријеч о несталима у периоду април 1991 - фебруар 1996. године.
- Једне прилике сам био у Сарајеву на неком састанку гдје су 86 НН тијела жељели да сахране у Поточаре, пошто сам алармирао медије у Српској, они су стали с њим. Из Института су ми нудили било шта само да ћутим, да они то заврше, наравно нису успјели у томе, те кости нису сахрањене овдје као жртве наводног геноцида. И ево сада, видимо нове доказе - додаје Бранимир Којић, предсједник Скупштине Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Сребреница.
Кључно питање је зашто су без чврстих доказа прекопавана муслиманска гробља, ексхумирани скелетни остаци?
Милорад Којић пита каква се порука генерално шаље породицама убијених, када се 20 година и дуже, чека на идентификацију.
- Потпуно оправдано се сада ствара сумња да је то требало да служи као процес манипулације и стварање цифре страдалих Бошњака у Сребреници. Мислим да овако понашење треба да буде кажњено - казао је Којић.
На приједлог ИНО БиХ, Кантонално тужилаштво у Тузли наредило је да се посмртни остаци 75 НН случајева покопају на муслиманском гробљу Пилакуша у Бијељини.
То је и урађено 11. марта ове године, чиме је спријечена злоупотреба тих костију односно покушај да се прикаже да је ријеч о убијеним Бошњацима из протеклог рата, за шта би опет били оптужени Срби.