

Вишковић: Подршка Сарајева Шмиту ће једног дана доћи на наплату

- Постоје одређена сазнања, још незванична и непотврђена, да из другог ентитета размишљају да по сваку цијену направе неки ексцес да би оптужили Републику Српску, односно највише званичнике Републике за такву врсту ексцеса. Па да кажу: "Ево видите они нису хтјели добровољно да дођу", па су неки интервенисали. Апелујем на све да се ману таквих радњи. Има рјешења, ако га желе - казао је Вишковић, који је говорио и о положају радника у Српској, али и мјерама које је до сада предузела Влада.
Интервју преносиму у цијелост:
ГЛАС: С обзиром на то да је за Вама расписана централна потјерница да ли страхујете од хапшења?
ВИШКОВИЋ: Нисам ништа урадио да бих осјећао грижу савјести или кривицу из једног простог разлога. Онај ко поштује устав земље у којој живи не би никако могао да буде оптужен за рушење уставног поретка. Нама се управо приписује рушење уставног поретка или напад на уставни поредак и то измјенама Кривичног законика БиХ које је наметнуо у јулу 2023. године Кристијан Шмит. О њему је све речено. Република Српска га не признаје. Он никад није добио било који папир да је високи представник па чак ни од ПИК-а. И да је он, под знацима навода, легалан, нема право да мијења те да предлаже својим одлукама законска рјешења. Нажалост у БиХ имате један ентитет који се зове ФБиХ који прихвата таква његова чињења и то је највећи проблем ове земље. Било би коректно да и у ФБиХ кажу: "Па не може Шмит доносити законе, наметати законе, па чак и да је легалан". Па било је прије Шмита на десетине високих представника па нису се баш олако хватали неких наметања него су уцјењивали парламенте да донесу законе. Нису они доносили те законе него су то што су предлагали неком врстом интервенција доносили парламенти, односно то су провлачили кроз институције које једине по Уставу могу да донесу закон. Међутим, овај сада не ради ни то него прави заиста један правни дармар у БиХ. Он то може да ради све док ФБиХ то на неки начин толерише. То се обија о главу више њима него нама. Све ће једног дана доћи на наплату. БиХ од стране међународне заједнице никад није ни предвиђена да постоји као уређена земља, него да то буде вјештачка творевина која увијек може по потреби да се разваљује, да се праве сукоби… Сви аналитичари који говоре да је БиХ неко потенцијално жариште или потенцијално буре барута, говоре истину. Зашто? БиХ кроз вијекове никада није била самостална земља. Она је увијек, управо зато што на овом простору живе три конститутивна народа, била мјесто за поткусуривање велике силе. И то је и данас. То тренирање строгоће на БиХ, неки који показују мишиће из Европе само говори колико су они немоћни да ураде нешто у глобалном плану па онда да не би били поражени до краја тренирају строгоћу на БиХ. Будућност БиХ искључиво зависи од људи и политичких лидера који живе овдје, који представљају грађане. Никакви високи и међународни савјетници нити други помагачи неће никада уредити ову земљу. Нити знају, нити могу, нити хоће по мјери људи који овдје живе.
ГЛАС: Да ли Вас више људи чува од када је расписана централна потјерница? Да ли се до сада десио неки инцидент када је у питању Ваша безбједност?
ВИШКОВИЋ: Није. Покушавам да све оно што радим - радим на такав начин да максимално избјегнем те инциденте. Не желим да угрозим људе који се налазе око мене. То није мој хир и воља. Као предсједник Владе сам штићена личност. МУП РС по закону и Уставу обезбјеђује ми заштиту и њихова је процјена да ли треба да буде више или мање људи. Они су ти који доносе такве врсте процјена, а ја водим рачуна да и у неком свом кретању и својим активностима на неки начин што мање излажем све те људе могућим ексцесним ситуацијама. Међутим сада сам све више сигуран да из другог ентитета или са нивоа заједничких институција, прије свега Тужилаштва и Суда БиХ, СИПА иде се ка томе да буде изазван неки ексцес да би онда оптужили нас из Републике Српске. Молим све разумне људе на челу било које институције у БиХ да се суздрже од таквих акција и врста понашања. Јер бојим се, заиста се бојим као човјек да у том неком нагуравању, у том неком комешању не дође до неког немилог догађаја који ће онда бити искоришћен као окидач за неке друге радње. То не желим и зато апелујем и на остале да то не раде. Има рјешење и за ову ситуацију. Из Републике Српске јасно смо поручали да пребаце предмет у Бањалуку и одмах ћу се одазвати Суду и Тужилаштву Републике Српске. Нека тај тужилац Тужилаштва БиХ дође у Бањалуку, у МУП Републике Српске, ми ћемо се појавити да дамо изјаву. Шта је ту спорно и противзаконито? Не. Они желе наше понижење. Они желе да се на нама иживљавају. Они желе да прикажу свијету или БиХ како су нама ставили лисице и како нас из Републике Српске као представнике највећих институција могу да понижавају. Кад понижавају нас онда могу да понижавају сав српски народ. Не дозвољавамо то понижење. И ништа више. Не бјежимо да дамо изјаву. Шта сам ја крив? Што сам предсједавао сједници Владе. Па ја као предсједник морам предсједавати. То ми је посао.
Будућност БиХ искључиво зависи од људи и политичких лидера који живе овдје и представљају грађане. Никакви високи и међународни савјетници неће никада уредити ову земљу, изјавио је у интервјуу Гласу Српске премијер Радован Вишковић.
— Влада Републике Српске (@Vlada_Srpske) April 30, 2025
Детаљније на https://t.co/SAbNp3nmAT pic.twitter.com/ObCGxtdjcZ
ГЛАС: У Српској се обиљежава Међународни празник рада. У каквом положају радници Републике Српске дочекују тај дан?
ВИШКОВИЋ: Имамо добар дијалог са нашим социјалним партнерима, са Савезом синдиката имамо коректну сарадњу. Република Српска је све ове године, од како сам на челу Владе, акценат увијек стављала на радника. Имамо данас највећи број запослених, а у знатној мјери смо смањили сиво тржиште. Наше мјере које су ишле и према послодавцима управо да би они могли што више да повећају лична примања радника. Посљедња мјера је повећање плата јавном сектору, односно здравству, образовању, култури, правосуђу, МУП-у. Сви они имају повећање плата за 10 одсто, а најзначајније увећање је код МУП-а, гдје људи који носе оружје имају и на услове рада повећање за 30 одсто. Све те радње се предузимају да би нашим људима, запосленима у свим институцијама, и у реалном сектору, услови живота и рада били што прихватљиви. Да ли је то довољно или није, о томе се може полемисати, али чинимо све у складу са нашим могућностима. Овом приликом желим и да честитам свим радницима и грађанима Српске Међународни празник рада.
ГЛАС: Просјечна плата у Српској је почетком ове године повећана за 40 марака и то након увођења прагова најниже плате, односно 900, 950, 1.000 те 1.300 марака. Да ли сте задовољни тим повећањем просјечне плате?
ВИШКОВИЋ: Највећи број запослених у Републици Српској је са средњом школом. Не знам каква су нечија била очекивања, али ми смо и правили пројекцију на том фону, из једног простог разлога да на неки начин буде избјегнута дискриминација у смислу да поједини послодавци могу свим запосленим, без обзира на стручну спрему, исплатити исту плату. Сада то не могу. И ми то контролишемо преко Пореске управе и она интервенише било гдје кад примијетимо неке пропусте. И Савез синдиката то прати и према томе немамо сада неког драстичног кршења те наше одлуке. Све се одвија онако како смо и замислили, како смо и планирали. То је био први корак да направимо те платне разреде, а сљедећи ће бити повећање по тим платним разредима. Нико никоме данас не брани да да плату и 2.000, 3.000 па и 5.000 марака. Влада никоме ништа не брани. Ми смо оне неодговорне послодавце са овим платним разредима натјерали да не могу свим запосленима да дају идентичну плату, а то је махом у неким случајевима био минималац. И у томе смо успјели. И даље је наша просјечна плата већа него у другом ентитету, али о томе се мање прича и пише. Код нас је цијена струје такође нижа него у ФБиХ. Нека ми неко одговори зашто је то тако. Зашто су тамо порески намети већи него код нас. Тамо пензионери не могу да дођу на састанак код предсједника Владе. Они хоће да грађане окрену против Републике Српске. Одговорно тврдим да имају више проблема него што их има Српска. Зашто они својим радницима нису повећали плате од 1. априла?
ГЛАС: Половином прошле године изјавили сте да је циљ власти у Српској да просјечна плата у 2026. години буде 2.000 марака. Хоће ли власт постићи тај циљ, ако узмемо у обзир да просјечна плата према посљедњим статистичким подацима износи 1.476 КМ?
ВИШКОВИЋ: Ако немате циљ, онда се поставља питање шта радите. Хоћемо ли достићи или нећемо? Нисам сад видовит, али чинићемо све да идемо ка том циљу. У животу шта год радите морате имати циљ, да бисте знали куд се крећете и шта радите. Шта је требало рећи: "Циљ је 1.500 марака, па да кажемо браво". Ево ми смо то остварили. Није то то. Циљ мора бити амбициозан, да бисте што више уложили и труда и рада да дођете до тог циља. А не да буде дневно-политички, популистички. Многи ће коментарисати, нападати. Али и то је саставни дио живота, иако се не слажем са таквом врстом медијског рада и представљања. Поготово кад идете на лични терен гдје личним увредама и вас и породице на неки начин користите термине који се не би смјели користити ни у приватном животу, а не у медијском простору. Нажалост све то је на неки начин дозвољено под плаштом демократије, али далеко смо ми од демократије. Наше друштво није сазрело за демократске принципе који владају у земљама које су стотинама година испред нас када је ријеч о том питању. Најмањи проблем је нешто критиковати. И никоме није забрањено да критикује. И најбоље је ако критикујете са аргументима. А кад идете на личне увреде, вјерујте да то више штети ономе ко то пусти, ко то дозволи него ономе на кога се наводно то односи. Врло брзо имаћемо на сједници Народне скупштине нацрт закона о медијима. Жеља ми је да буде уређен медијски простор, а не да било коме ишта ограничим, забраним или да утичем на слободу говора. Данас је довољно да имате мобилни телефон и да кажете да сте неки медиј и новинар. Није то то. Данас вам не треба ни факултет, не треба вам никаква диплома, не треба ништа. Само је довољан телефон и онда направе некакав портал или не знам ни ја шта, региструју се на друштвеним мрежама и снимају и коментаришу.
ГЛАС: Када бисте могли имати нацрт тог закона у Народној скупштини?
ВИШКОВИЋ: Сједница Народне скупштине биће у мају. Није реално да се нађе на тој сједници. Биће на сједници Владе након мајских празника и онда ће бити послат у Народну скупштину. У сваком случају нацрт ће бити прије љетне паузе. Након тога ће бити омогућена широка јавна расправа о том закону. Сви заинтересовани моћи ће учествују, иако је у креирању тог закона учествовала и медијска заједница. Наша је нека жеља да од 1. јануара идуће године имамо приједлог тог закона. Имамо довољно простора. Није баш медијска заједница претјерано ни показала интересовање за тај закон, у смислу да су нешто наваљивали, тражили, молили. Напросто, то је више моја идеја него њихова. Показао сам разумијевање видећи да у овом моменту највише трпе управо праве медијске куће и прави новинари.
ГЛАС: Јавна предузећа су у све тежем положају. Доказ за то су радници у Жељезницама"којима плата касни. Да ли постоји рецепт да та предузећа ставимо на здраве ноге?
ВИШКОВИЋ: Да ли нека јавна предузећа треба да постоје и да им Влада и ресорни министар пошаљу плату? Проблем Жељезница је што је Жељезара у Зеници стала са радом, а то је скоро 50 одсто прихода тог предузећа. Рудник Митал у Приједору је повезан са том Жељезаром Зеница. Тог превоза руде нема. То су узроци проблема. Није Влада, ни ресорни министар. Добиће радници плату прије празника. Влада ће учинити све да запослени у Жељезницама у складу са законом имају плату. Они су тражили и повећање плате. Послови им се смањују, скоро да су остали без посла, а траже повећање. Па извините, нешто се с нечим не слаже. Осим тога грант који даје Влада Републике Српске, а уредно дајемо сваки мјесец када је ријеч о питању Жељезница Републике Српске, не би смио да буде трошен за плату. То није грант за плату, већ за одржавање путничког саобраћаја и инфраструктуре. Жељезнице су дошле у позицију да данас од посла којим се они баве не могу да обезбиједе ни плате. То је велики проблем.
Нема слабљења СНСД-а
ГЛАС: Да ли ће посљедњи потез Кристијана Шмита за којим је посегао, а који се односи на обуставу исплате новца из буџета СНСД-у, ослабити дјеловање те странке, чији сте и потпредсједник?
ВИШКОВИЋ: Неће. Шмит за Републику Српску не постоји. Његове одлуке нећемо поштовати. Спроводићемо законе Републике Српске.
Немам проблем са Чубриловићем
ГЛАС: Да ли има одређених неслагања са министрима у Влади? У јавности се све више спомињу несугласице са министром саобраћаја и веза Недељком Чубриловићем, који је предсједник ДЕМОС-а, а чији кадрови напуштају ту странку и прелазе у СНСД.
ВИШКОВИЋ: То не раде због предсједника Владе. Та питања треба рјешавати на нивоу републичке коалиције. Имам коректну сарадњу са Чубриловићем. Нема никаквих неслагања. Сви министри раде свој посао. Када би дошло до неслагања, ја бих истог тренутка затражио смјену било кога од министара. Док се налазим на челу Владе нећу дозволити било каква неслагања. Влада је колективни орган и доноси одлуке као тим. Овдје нема мјеста за оне који се не слажу. Ко год мисли да не треба да буде члан Владе има начина како се то рјешава.