latinica  ћирилица
30/04/2025 |  14:05 ⇒ 14:19 | Аутор: СРНА

Рецесија избјегнута, али незапосленост расте

Њемачка економија забиљежила је раст у првом кварталу године захваљујући потрошњи и инвестицијама, избјегавајући тако рецесију, али је стопа незапослености порасла на највиши ниво у посљедњих десет година, показујући како економска слабост узима данак на тржишту рада.
Берлин (фото: EPA-EFE/FELIPE TRUEBA) -
Берлин (фото: EPA-EFE/FELIPE TRUEBA)

Бруто домаћи производ /БДП/ порастао је у складу са прогнозама за 0,2 одсто, у поређењу са претходним тромјесечним периодом, показали су прелиминарни подаци Завода за статистику.

- Колико год се ових дана високо цијене позитивни подаци о расту који долазе из Њемачке, квартални раст је и даље премали да би се окончала дуготрајна стагнација земље - рекао је економски аналитичар Карстен Бжески.

Њемачки БДП се смањио у посљедњем кварталу прошле године за 0,2 одсто, изазивајући поново страхове од рецесије, која се дефинише као два узастопна квартала привредног пада или контракције.

Њемачка је била једина чланица Групе седам развијених економија која није остварила раст у посљедње двије године, а царине које су најавиле САД, њен главни трговински партнер, задаће јој додатни ударац.

Аналитичари страхују да ће њемачка привреда поново забиљежити пад већ током љета.

Одвојени подаци Завода за рад показали су данас да је раст броја незапослених у Њемачкој мањи него што се очекивало у априлу, али је стопа незапослености порасла на највиши ниво од пандемије вируса корона.

Према подацима Завода, број незапослених порастао је за 4.000 на 2,92 милиона, што је отприлике исти ниво као у марту. Аналитичари које је анкетирао Ројтерс очекивали су пораст од 15.000.

Број незапослених у Њемачкој се приближава бројци од три милиона први пут у посљедњих 10 година.

Сезонски прилагођена стопа незапослености порасла је на 6,3 одсто са 6,2 одсто у претходном мјесецу. Искључујући пандемију, ово је највиши ниво од децембра 2015. године.

- Царинска политика САД остаје главни фактор неизвјесности, што смањује спремност за запошљавање, посебно у извозно оријентисаном производном сектору - рекао је Марк Шатенберг, економиста у Дојче банци.