latinica  ћирилица
30/04/2025 |  17:43 ⇒ 20:15 | Аутор: РТРС

Да ли ће због веће потражње за вријеме првомајских празника и слава расти цијене прасетине? (ВИДЕО)

Да ли ће због веће потражње за вријеме првомајских празника и слава расти цијене прасетине? Овог прољећа нема прасади из увоза због појачаних мјера контроле на границама ради спречавања заразних болести. Може ли домаћа производња, десеткована због афричке куге свиња, подмирити све потребе ?
Прасићи - Фото: РТРС
ПрасићиФото: РТРС

Тренутна цијена прасади је између девет и десет марака по килограму живе ваге али очекује се благо поскупљење пред мајске славе када је највећа потражња.

Узгајивачи, кажу, имају рачуницу са цијеном од десет марака.

Када је три, четири марке јефтиније, тврде, не могу покрити ни трошкове производње.

- Увијек се траже комади од 20 до 25 килограма, то је као најљепше месо. Колико ко има пара толико ће да уложи - каже Зоран Мајсторовић, узгајивач прасића из Попова код Бијељине.

Због појаве слинавке и шапа посљедњих мјесец дана отежан је увоз из Европске уније, а траже се и квалитетна прасад за тов.

Све то утиче на цијену.

- Много је већа цијена прасади из увоза, сад и уз овај преглед од 40 КМ по једном прасету, она би износила од 12 до 14 КМ, тако да је у току специфичан период - наводи Мишо Маљчић из Удружења узгајивача свиња Српске.

Тренутна цијена исплатива је за узгајиваче, а нереална за потрошаче. Највећа цијена очекује се пред Ђурђевдан.

Свјеже уређено прасе по килограму кошта од 14,50 до 17 марака и 80 фенига, а преко 20 килограма 13,50 марака.

Што теже то је јефтиније. Док неке месне индустрије не планирају поскупљења јер су дигли цијену пред Васкрс, други најављују могуће корекције пред славе.

Килограм свињског печења у Семберији, која је некада подмиривала 30 одсто потреба Српске, 35 је марака, док је јагњеће печење 13 марака скупље.