latinica  ћирилица
30/04/2025 |  22:05 ⇒ 22:44 | Аутор: РТРС

Новић: Српска не жели безбједносну кризу; Из ФБиХ траже странце да ријеше проблеме (ВИДЕО)

Република Српска не жели безбједносну кризу, Српска само тражи да њен статус буде одређен онако како је Дејтонски мировни споразум регулисао, рекао је гостујући у емисији Телеринг и први директор СИПА и предсједавајући Клуба српског народа у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ Средоје Новић.
Средоје Новић - Фото: РТРС
Средоје НовићФото: РТРС

Сви су у ФБиХ свјесни да је БиХ упала у уставну кризу, а много дуже је у политичкој кризи, истакао је Новић. Додаје да су увијек у првом плану била тешка политичка надмудривања.

- Уставна криза произведена је одавно, одавно је и дјеловање неуставног суда БиХ, чије се одлуке могу тешко прихватити од стране било кога ко се бави правом. Умјесто да тумаче устав једне земље, они њега нарушавају - истакао је Новић.

Каже да, већ готово 30 и нешто година, ФБиХ тражи неког другог да ријеши проблеме, који се требају ријешавати унутар БиХ.

- Јасно је да се жели уставно, правна и политичка криза жели пребацити на безбједносни сектор. Јер ако он буде нарушен, може довести до интервенција вањског фактора и прекомпозиције БиХ, да се извши дефинитивна прекомпозиција - додаје Новић.

Истиче, да Српска не жели безбједносну кризу.

- Република Српска се мјесецима и годинама бави тражењем да свој њен статиус буде одређен онако како је изворни Дејтонски мировни споразум регулисао. Српска се покушава борити политичким средствима, а ни у једном сегменту нисмо видјелида је у томе нарушена безбједносна ситуација. У Федерацији то видимо да није довољно, за мајоризацију Српске и српског народа у БиХ, јер они сматрају да су хрватски народ узели под своје, а јесу - каже Новић.

Упитан да прокоментарише да ли ће се појавити криза између Бошњака и Хрвата, Новић одговара да хоће.

- Хрватски народ нема члана Предсједништва БиХ, они су у подређеном положају, али неће то толерисати. Они унутар БиХ воде мудру политику, шта год ко мислио - каже Новић.

За разлику од њих, додаје Новић, Бошњаци су убијеђени да треба имати 51 одсто становништва бошњачке националости, што је он окарактерисао као давно прошло вријеме.

- Сви морају имати своје мјесто под сунцем, Српска која то годинама тражи, а с друге стране хрватски народ, који жели да буде апсолутно заштићен од сваке врсте неравноправности унутар БиХ - каже Новић.