latinica  ћирилица
01/05/2025 |  11:36 ⇒ 20:28 | Аутор: СРНА

У Београду служен парастос поводом 30 година од страдања Срба у "Бљеску" (ФОТО/ВИДЕО)

За Србе страдале у хрватској војној операцији "Бљесак" служен је парастос у Цркви Светог Марка у Београду. Прогнани Срби имају право на сјећање, али и на правду која им је годинама ускраћивана.
Помен - Фото: РТРС
ПоменФото: РТРС

Не смијемо и нећемо заборавити злочине над српским народом, речено је у Београда.

Прошло је 30 година, а тужна сјећања и данас боле.

Нена Благјевић из Окучана сјећа се да је тог дана у рану зору почело пуцање на све стране, али и тренутка кад је посљедњи пут видјела мужа, за којим до данас трага.

- Они су схели у један ауто, њих четворица и отишли на положај, као што иду редовно и тад сам га видјела, и више га нисам никад видјела. Девојчица од двије године ми је спавала у кући, и послије тога смо ми, жене са малом дјецом, евакуисане у Нову Тополу, до данас - прича Благојевићева.

Драгана Ђукић, предсједница Удружења породица несталих и погинулих лица "Суза" истиче да је на данашњи дан прије 30 година изгубила брата који је имао непуну 21 годину.

- Заробљен ми је био и отац, то је само зато што смо били Срби, просто нисмо били погодни на тим просторима, нажалост ни данас није боља ситуација, јако мали број људи се вратио на своја огњишта - казала је Ђукићева.

Помен (фото: РТРС)

Преживјеле и данас прогоне мучна сјећања.

- Истјерала сам трактор, у приколици мајку и дијете, гранате су падале, посебно оном цестом према Босанској Градишци, то нам је било најтеже – да пређемо мост, а он је већ био оштећен - рекла је Богданка Попић, извјеглица из из околине Окучана.

Злочиначка акција "Бљесак" била је завршни чин етничког чишћења Срба из Западне Славоније, које је почело још 1991. године.

Посебно боли што за ове злочине нико није одговарао, иако су и Хашком трибуналу били достављени докази.

- Никада није то званично покренуто, чак видим – наши медији спомињу суђење Готовини, Маркачу и Чермаку – Бљесак није био ни обухваћен, он се успут негдје спомиње, али ниједан злочин није био обухваћен ни том оптужницом, ни првостепеном пресудом, по којој су били осуђени - рекао је Саво Штрбац, директор Документационо-информационог центра "Веритас".

Хрватско друштво није прошло кроз процес денацификације јер је таква политичка одлука Загреба, истиче министар Милица Ђурђевић Стаменковски.

Упознаће релевантне међународне адресе о хрватском закону о гробљима, који предвиђа и обрачун са мртвим Србима.

- На овај дан прије 30 година обрачунавали су се са живима, новим законским регулативама покушавају да се обрачунају са нашим мртвима, јер су очито и гробови криви што у њима почивају Срби, јер они свједоче о нашем присуству, вишевјековном трајању на тим просторима - каже Ђурђевић Стаменковски.

У знак сјећања на страдале, у Ташмајданском парку положени су вијенци и цвијеће на споменик српским жртвама у ратовима на простору бивше Југославије, уз поруку да српска страдања не смију бити заборављена.