latinica  ћирилица
02/05/2025 |  08:09 | Аутор: СРНА

Свечано отварање Музеја Саборног храма Свете Тројице у Мостару

Свечано отварање Музеја Саборног храма Свете Тројице биће уприличено данас у просторијама Владичанског двора у Мостару.
Саборни храм Свете Тројице у Мостару - Фото: РТРС
Саборни храм Свете Тројице у МостаруФото: РТРС

По пројекту обнове Саборне цркве Свете Тројице предвиђено је да Музеј Саборне цркве буде смјештен у звонику цркве.

Старјешина Саборног храма у Мостару Душко Којић рекао је да је ту планирано да буде смјештено све што је сачувано од Саборне цркве, од старих звона, икона, богослужбених књига и много тога што је важно за историју и цркве.

- То се чува у ризницама и биће смјештено у нови музеј када се црква и звоник обнове - појаснио је Којић.

Збирка икона у Музеју Саборног храма Свете Тројице броји више од 40 иконописних остварења израђених различитим техникама, навели су из Српске православне црквене општине Мостар.

Већина је сликана темпером на дрвету, а код неких се сликане површине смјењују са пољима резбареним у дрвету. Поједине имају сребрне окове, а неке су, углавном оне из 19. вијека, рађене уљаном бојом на платну, те рјеђе на металном лиму.

На основу стилских особености, иконе из ове изузетно вриједне збирке могу се посматрати унутар неколико стварлачких цјелина - иконе српских, критских, грчких, те руских мајстора, ходочасничке и иконе готичког стила венецијанског поријекла.

Три иконе се са великом сигурношћу приписују чувеном српском мајстору из 19. вијека Алексији Лазовићу, док су остале радила имена непознатих сликара. Датирају се у широки распон од раног 15. до средине 19. вијека.

Прије него што је запаљена Саборна црква, дио икона је пребачен у Манастир Трвдош гдје су чуване.

Свечано отварање најављено је за 18.00 часова.

На отварању ће се присутнима обратити Његово виокопреосвештенство митрополит захумско-херцеговачки Димитрије и градоначелник Мостара Марио Кордић.

Старјешина храма је напоменуо да се Музеј отвара уз подршку и помоћ Народног музеја из Бањалуке који је урадио комплетну поставку, док је финансијска помоћ за овај пројект стигла од Секретаријата за вјере Републике Српске.

Музеј Саборне цркве, Саборна и Стара црква биће дио туристичке понуде града Мостара, односно Мостарпас картице.