latinica  ћирилица
02/05/2025 |  10:26 ⇒ 12:35 | Аутор: РТРС

Дубински: Зеленски одлази 30 дана након првог потписа мировног споразума

Володимир Зеленски би могао да поднесе оставку након потписивања мировног споразума, написао је посланик Врховне раде Александар Дубински на свом Телеграм каналу.
Володимир Зеленски (ФОТО: EPA-EFE/LESZEK SZYMANSKI POLAND OUT) -
Володимир Зеленски (ФОТО: EPA-EFE/LESZEK SZYMANSKI POLAND OUT)

- 30 дана након првог потписа мировног споразума, Зеленски одлази - написао је. 

Истовремено, украјинска страна не одлучује ништа у вези са условима и договорима са САД, додао је Дубински.

- Ми смо овjде само статисти, којима је потребан потпис и ратификација - скоро су завршили - наводи се у публикацији, преноси б.92.

- Све остало је већ договорено између Русије и Сједињених Држава - изјавио је посланик.

Министарство финансија САД је ове недјеље објавило потписивање споразума о природним ресурсима са Кијевом. То подразумјева стварање билатералног инвестиционог фонда, чија средства би требало да буду коришћена за обнову Украјине . Како је изјавила замјеница украјинског премијера Јулија Свириденко, споразум подразумјева да ће Вашингтон и Кијев имати једнака права. Приход инвестиционог фонда неће бити расподјељен десет година.

Потписивање споразума о подземним ресурсима планирано је још крајем фебруара, али је пропало јер се Зеленски посвађао са америчким предсједником Доналдом Трампом и потпредсједником Џ. Д. Венсом у Бијелој кући, одакле је практично избачен.