

Обиљежавање 33 године од злочина у Добровољачкој: Окупљени из Миљевића кренули према федералном Сарајеву (ФОТО)

Грађани из Источног Сарајева, породице убијених и преживјели злочин над припадницима ЈНА у Добровољачкој улици кренули су према Сарајеву у два аутобуса у пратњи припадника Министарства унутрашњих послова Републике Српске.
Заједно са грађанима према Добровољачкој улици су кренули изасланик српског члана и предсједавајуће Предсједништва БиХ Бошко Томић, вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић, предједник Борачке организације Републике Српске Радан Остојић.
Са њима је и предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Исидора Граорац, градоначелник Љубиша Ћосић и начелници градских општина, представници сусједних локалних заједница и други представници организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата као и ветерани из Србије.
Планирана је мирна шетња некадашњом Добровољачком улицом у Сарајеву, полагање цвијећа и прислуживање свијећа.
Колона ЈНА нападнута је у Добровољачкој улици док се мирно повлачила из сарајева према ранијем споразуму и уз гаранцију мировних снага УН на челу са генералом Луисом Мекензијем.
Нападом су руководили тадашњи члан Предсједништва БиХ Ејуп Ганић и руководство тадашње такозване РБиХ.
Иако је за безбједност војника гарантовао тадашњи предсједник Предсједништва БиХ Алија Изетбеговић, колона ЈНА је нападнута.
Политички представници институција Републике Српске већ годинама наглашавају да су главни кривци за трагичне догађаје у Добровољачкој улици чланови политичког врха тадашње такозване РБиХ, али и паравојне муслиманске јединице у Сарајеву, попут "Зелених беретки", "Патриотске лиге" и других криминалних формација.
Према подацима Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, 2. и 3. маја у Сарајеву погинуло је најмање 28 припадника ЈНА.