

Сјећање на страдале војнике ЈНА у Добровољачкој - одговорни за злочин 33 године некажњени (ФОТО/ВИДЕО)

Парастос за страдале припаднике ЈНА служен је у Храму Светог великомученика Георгија у Миљевићима.
И ове године провокација у Сарајеву. Бивши припадници "Зелених беретки" и такозване Армије БиХ окупили су се у Добровољачкој улици, уочи доласка српске делегације на обиљежање 33 године од злочина над војницима ЈНА.
Прије доласка српских представника, напустили су мјесто злочина у Добрововољачкој.
Након помена у Миљевићима породице убијених и бројне делегације упутиле су се аутобусима у Сарајево, у улицу Хамдије Кршевљаковића, бившу Добровољачку, гдје су мирном шетњом, полагањем цвијећа и прислуживањем свијећа одали помен страдалим припадницима ЈНА.
Почаст убијенима одали су чланови њихових породица, они који су преживјели овај злочин, као и грађани из Источног Сарајева.
Заједно са њима су изасланик српског члана и предсједавајуће Предсједништва БиХ Бошко Томић, вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић, предједник Борачке организације Републике Српске Радан Остојић, представници Срба у заједничким институцијама БиХ, као и народни посланици.
Са њима је и предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Исидора Граорац, градоначелник Љубиша Ћосић и начелници градских општина, представници сусједних локалних заједница и други представници организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата као и ветерани из Србије.
Ту су били и представници Амбасаде Србије у БиХ, као и припадници Оружаних снага БиХ из реда српског народа.
Полиција Републике Српске обезбјеђивала је пут до Враца, гдје су је на међуентитетској линији преузели припадници МУП-а Кантона Сарајево, и то у великом броју.
Осим униформисаних полицајаца, примијећен је и велики број припадника специјалне јединице МУП-а Кантона као и припадника полиције у цивилу.
Они су координисаном акцијом блокирали све раскрснице и улице од Враца до Добровољачке.
Овај комеморативни скуп одржао се у тишини, веома достојанствено.
- Нема помирења док се не признају злочини над Србима у протеклом рату - поручио је изасланик српског члана и предсједавајуће Предсједништва БиХ Бошко Томић и изразио жаљење што још нико није одговарао за масакр над припадницима ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву.
Истина је само једна и када покушавамо са Бошњацима да дођемо до праве истине, онда они избјегавају. Они је тумаче на свој начин, рекао је Томић.
Он сматра да је потребо да се разговара о томе што се Бошњаци јуче прослављали такозвану одбрану БиХ, подсјетивши како су у Дому ЈНА убили седам људи.
- Убију их и на улици и то је одбрана? - упитао се Томић истичући да је ЈНА тада била легитимна и да је договорено повлачење војника.
Томић је истакао да је тадашњи члан Предсједништва Ејуп Ганић искористио прилику да се почини злочин за који још нема пресуде.
- Неопростиво је што је странац тужилац Џуд Романо одустао од оптужнице. Она је поново отворена 2022. године и питање је шта се чека толико времена. Тражи се неки повољан тренутак и којем би се поново одустало од те тужбе - сматра Томић.
Да је нешто слично урадила српска војска, Томић каже да би тада дјеловали веома брзо и ефикасно.
Томић је навео да неуставном тужилаштву није довољан доказ изјава бившег команданта Петог корпуса такозване Армије БиХ Атифа Дудаковића, који је рекао да са заробљеним војницима треба урадити исто као и са "оним претходним".
Миленко Перић из Лознице, који је 1992. године био у колони ЈНА, која се повлачила из Сарајева, рекао да су имали наређење да не пуцају и да иду у мирној колони, а да су их муслиманске снаге извлачиле из возила и у њих пуцали с леђа.
- Они су на нас отворили ватру. То је једина истина о "браниоцима Сарајева" који данас славе - поручио је Перић који учествује у обиљежавању 33 године од злочина у Добровољачкој улици.
Перић је нагласио да су их извели из возила и пуцали му у ноге с леђа, након чега јер заробљен.
Помоћник министра за борачко-инвалидску заштиту у Влади Републике Српске Небојша Видаковић рекао је да су данас, сјећањем на голобраде припаднике ЈНА убијене у Добровољачкој улици у Сарајеву, поручили да ће истрајати да кривци за злочин одговарају.
Видаковић је истакао да је руководство такозване РБиХ прије 33 године, користећи паравојне и параполицијске снаге као инструмент, починило масакр над припадницима бивше ЈНА у тадашњој Добровољачкој улици у Сарајеву, али да за злочин још нико није одговарао.
Правосуђе БиХ заузето је политичким прогонима и због тога већ 33 године нема осуђених за злочин над припадницима ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву, рекао је в. д. дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић.
Нуждић је напоменуо да је Министарство унутрашњих послова 2005. године документовало овај злочин и прослиједило вануставном Тужилаштву БиХ али је 2012. године у земљи апсурда страни тужилац Џуд Романо обуставио истрагу.
Тек након интервенције породица оштећених у 2018. години истрага је поново покренута, а Нуждић је подсјетио да се пуних 30 година чекало на подизање оптужнице.
Мајор у пензији Жељко Пантелић рекао је да му је у Добровољачкој улици у Сарајеву прије 33 године убијено 12 војника и да ће наставити да долази на мјесто злочина, али да не очекује да ће у овом случају доћи до пресуде јер се све намјерно одуговлачи.
Пантелић је рекао да 13. годину долази на комеморацију и да је сваке године све тужније јер се у међувремену ништа није десило, односно нико за овај злочин није одговарао.
Колона ЈНА нападнута је у Добровољачкој улици док се мирно повлачила из Сарајева према ранијем споразуму и уз гаранцију мировних снага УН на челу са генералом Луисом Мекензијем.
Нападом су руководили тадашњи члан Предсједништва БиХ Ејуп Ганић и руководство тадашње такозване РБиХ.
Иако је за безбједност војника гарантовао тадашњи предсједник Предсједништва БиХ Алија Изетбеговић, колона ЈНА је нападнута.
Политички представници институција Републике Српске већ годинама наглашавају да су главни кривци за трагичне догађаје у Добровољачкој улици чланови политичког врха тадашње такозване РБиХ, али и паравојне муслиманске јединице у Сарајеву, попут "Зелених беретки", "Патриотске лиге" и других криминалних формација.
ЦЈБ Источно Сарајево поднио је 2005. године кривичну пријаву против 15 лица осумњичених за овај злочин, али је Тужилаштво БиХ тек у новембру 2007. године покренуло истрагу. Међународни тужилац у БиХ Џуд Романо донио је у јануару 2012. године одлуку о обустављању истраге.
Тужилаштво БиХ је 20. новембра 2018. године донијело наредбу о поновном отварању истраге у предмету "Добровољачка", те је Суд БиХ у мају 2022. године потврдио оптужницу против 10 лица која се терете за ратни злочин.
Међу оптуженима су Ејуп Ганић, као члан Предсједништва РБиХ, Заим Бацковић, као члан оперативног центра Штаба Територијалне одбране РБиХ и Јусуф Пушина, као помоћник министра унутрашњих послова РБиХ и начелник штаба МУП-а РБиХ.
Овај поступак је још у току.