latinica  ћирилица
03/05/2025 |  17:19 ⇒ 20:00 | Аутор: РТРС

"Напад Кристијана Шмита на уставни поредак, узрок политичке кризе у БиХ" (ВИДЕО)

БиХ се налази у дубокој политичкој кризи због незаконитих и непромишљених поступака пензионисаног њемачког бирократе Кристијана Шмита, који противправно присваја диктаторска овлашћења над БиХ. Ово је само једна од кључних порука из 33. извјештаја Републике Српске упућеног Савјету безбједности УН.
Република Српска - Савјет безбједности УН - Фото: РТРС
Република Српска - Савјет безбједности УНФото: РТРС

Наглашено је да Српска наставља да инсистира на досљедној примјени изворног Дејтонског споразума, као и Устав БиХ и апсолутно нема план за отцјепљење, како то тврди Шмит.

У уторак, 6. маја на полугодишњој дебати Савјета безбједности о ситуацији у БиХ обратиће се и српски члан и предсједавајући Предсједништва Жељка Цвијановић.

Поштовање слова Дејтонског мировног споразума, враћање надлежности које Републици Српској по јасним одредбама Устава БиХ припадају, унутрашњи дијалог легитимно изабраних представника без наметања странаца, дио су 33. извјештаја који је Влада Српске упутила Савјету безбједности Уједињених нација. У документу се напомиње да се годинама, садејством странаца и политичког Сарајева жели створити унитарна БиХ под доминацијом Бошњака.

- Република Српска сматра да се актуелна политичка криза у БиХ може ријешити једино разговором, у доброј вјери, између водећих политичких представника сва три конститутивна народа, при чему темељ преговора мора бити прихватање Дејтонског споразума, укључујући Устав БиХ. Институције правосуђа у БиХ, које би требало да буду чувари владавине права, налазе се под утицајем спољних актера и упорно игноришу очигледну неуставност владавине одлукама и централизацију надлежности у Сарајеву - наведено је из Владе Републике Српске.

Нови извјештај послао је и Кристијан Шмит. Нови извјештај али стара прича. И нове оптужбе на рачун Републике Српске. Након што је послао изјвештај у Њујорк, у којем се пожалио и да је годишњи буџет ОХР од готово 6 милиона евра недовољан, гостујући у сарајевским медија, пријетио је такозваним бонским овлашћењима.

- Ми нисмо у времену Педија Ешдауна али ја имам сва средства на својој страни и ја ћу искористити та средства ако будем сматрао да је потребно - каже Шмит.

У истим тим медијима радо виђени гости су и представници опозиције из Републике Српске. Ни њихов наратив није много другачији од Шмитовог. Столица у којој је Шмит сједио није се ни охладила, а у њу је сјео СДС-ов Маринко Божовић. Као и Шмит, за политичку кризу у БиХ оптужио је предсједника Додика и Републику Српску.

- Ствари се морају изврнути потпуно наопако. Морамо кренути с људима који су спремни да живе у овој држави и који немају алтернативу, него они који су одлучили да овдје граде државу - сматра маринко Божовић начелник Источне Илиџе.

И такве синхронизоване оптужбе нису ништа ново. Замјеник предсједавајуће Савјета министара и СНСД-ов Сташа Кошарац поручио је Шмиту али и опозицији да су оптужбе да Република Српска заговара антиуставно дјеловање ноторна лаж и да је главни узрочник кризе у БиХ управо Кристијан Шмит.

- Да ли постоји разлика у изјавама било којег функционера ПДП, СДС или Вукановића с оним што говори Шмит или Конаковић или Хелез или не знам ни ја ко више? Све су исте. Потпуна синергија тог политичког дјеловања како би се и даље оквалификовала Република Српска као негативац а при томе Република Српска афирмише слово Дејтона и Устав БиХ - каже Кошарац.

Адвокат Горан Петронијевић подсјећа да Кристијан Шмит нема легитимитет Савјета безбједности и да у БиХ нема никаква овлаштења, истичући да је Шмит изгубио политички кредибилитет у међународној заједници.

- Сви остали знају да је то једна врста врло озбиљне деструкције стања у БиХ и на Балкану. Ако постоји особа која је деструктивна по питању и мира и споразумјевања и суживота и сарадње на неком простору то је Кристијан Шмит - сматра Петронијевић.

Највећи изазов за БиХ и Републику Српску јесте покушај унитаризације БиХ, сматра доцент на Факултету политичких наука у Бањалуци Нина Сајић.

- То је прије свега изазов за Републику Српску наравно, али и за саму БиХ, јер ти покушаји само ће водити ка даљој дезинтеграцији, односно можда чак и коначним проблемима који могу довести у питање постојање БиХ - додаје Сајићева.

Подсјећамо, Савјет безбједности УН у уторак, 6. маја, одржаће полугодишњу дебату о ситуацији у БиХ. Очекује се да ће током засиједања у Њујорку, бити говора и о Еуфоровој мисији "Алтеа", чији мандат истиче 1. новембра.