

Воћни засади претрпјели штету, мраз ће знатно смањити принос

Гајићева је навела да велика опасност пријети од болести и штеточина, те да је до сада већ требало обавити неколико третмана како би се избјегле негативне посљедице.
- И у наредном периоду треба редовно обављати заштиту од болести и штеточина и посавјетовати се са агрономима како би се постигли што бољи резултати. За сада, вријеме је идеално за развој болести и штеточина и то би додатно могло да утиче на квалитет и принос - упозорила је Гајићева.
Она је додала да се сјетва кукуруза на њивама Семберије полако приводи крају и да је до сада засијано око 80 одсто планираних површина.
- Земљиште је било добро припремљено, оптимално загријано, са довољно влаге, што је утицало на изузетно брзо ницање усјева. Заштита усјева од корова одмах послије сјетве такође је обављена у добрим условима, са довољно падавина, што обећава добру ефикасност препарата - напоменула је Гајићева.
Гајићева је рекла да је кукуруз тренутно на већини парцела у фази ницања, да изузетно брзо расте, па треба обратити пажњу и на коров како би се реаговало правовремено.
Највећи проблем ове године, рекла је Гајићева, може бити покорица настала усљед обилних падавина на појединим локалитетима, која може негативно утицати на ницање усјева и могуће пресијавање.
- Уколико из неког разлога дође до кашњења сјетве, неопходно је бирати хибриде са мањим ФАО групама зрења, како би се избјегле негативне посљедице по биљке од евентуално високе љетне температуре. Такође, каснија сјетва може да буде ометена дефицитом влаге у земљишту, па из тог разлога не треба пуно каснити - навела је Гајићева.
Даље активности на засијаним парцелама, додала је, односе се на правовремену заштиту усјева од корова, те третман обавити на вријеме адекватним избором препарата.
- У сваком случају се треба посавјетовати са стручњацима за заштиту биља како не би дошло до пропуста који се касније не могу исправити и могу озбиљно утицати на принос. Важна мјера је и прихрана усјева - истакла је Гајићева.
Она је рекла да су пшеница и јечам у фази пред класање, да није било проблема са болестима, штеточинама и коровима тамо гдје је заштита обављена на вријеме, адекватним препаратима.
- Због честих киша и топлог времена, стварају се повољни услови за развој болести и штеточина, па је обавеза да се у наредном периоду уради минимално још један третман како би биљка била што боље заштићена - навела је Гајићева.
Она је нагласила да највећа опасност пријети од фузариозе класа и болести листа, а од инсеката житна пијавица, те да на квалитет зрна могу да утичу и лисне ваши.