latinica  ћирилица
04/05/2025 |  15:19 ⇒ 15:33 | Аутор: ТАНЈУГ

Поповић: Историјски сусрет Коптске и Српске православне цркве у временима изазова

Министар без портфеља Србије задужен за област међународне економске сарадње и област друштвеног положаја цркве у земљи и иностранству Ненад Поповић присуствао је литургији у Храму Светог Саве у Београду коју је служио патријарх Порфирије у присуству патријарха Коптске цркве Тавардоса Другог, који је стигао у званичну и историјску посјету Србији.
Литургија у Храму Светог Саве у Београду (фото: TANJUG/ MINISTARSTVO BEZ PORTFELJA) -
Литургија у Храму Светог Саве у Београду (фото: TANJUG/ MINISTARSTVO BEZ PORTFELJA)

Поповић је том приликом изјавио да сусрет два патријарха има далеко шири значај од билатералних односа Српске православне цркве и Коптске цркве, он представља снажан подстицај продубљивању сарадње између свих православних цркава, наводи се у саопштењу из Поповићевог кабинета.

- У временима великих искушења за хришћански свијет, овакви сусрети шаљу поруку јединства, духовне саборности и важности заједничког деловања православних цркава на глобалном нивоу - казао је Поповић.

Додао је и да су Копти као и Срби, древни народ са дугом и богатом традицијом, који је пролазио кроз многе историјске изазове, али је успио да сачува своју вјеру, културу и идентитет.

- Ово је сусрет два древна народа и двије цркве које, упркос вијековима страдања и притисака, непрестано сведоче о својој истрајности и духовној снази. Обе цркве окупљају свој верни народ и остају чувари саборности, без обзира на друштвене и историјске околности - нагласио је Поповић, наводи се у саопштењу министарства.

Коптска црква, са сједиштем у Александрији, једна је од најстаријих хришћанских заједница у свијету и броји више од петнаест милиона вјерника, претежно у Египту и представља живи спој духовне, културне и историјске традиције египатских хришћана, додаје се у саопштењу министарства.

- Копти се сматрају потомцима древних Египћана. Иако су међу првима прихватили хришћанство, успјели су да очувају свој идентитет и вјеру и након вијекова живота под муслиманском влашћу - истиче се у саопштењу.