

Извјештај Владе Српске - ОХР неуставно трансформише БиХ (ВИДЕО)

Влада је указала да ОХР неуставно трансформише и деформише БиХ која се због тога, али и незаконитих и непромишљених поступака пензионисаног њемачког бирократе Кристијана Шмита налази у дубокој политичкој кризи.
Противуставно дјеловање ОХР-а које траје готово три деценије, чији је врхунац нелегитимни Кристијан Шмит и његово задирање у законодавну власт, представља напад на демократски уставни поредак БиХ.
Указала је на то Влада Републике Српске у извјештају који је достављен Савјету безбједности Уједињених нација.
У документу се јасно наводе надлежности које би легитимни представници требало да имају, у складу са Дејтонским споразумом и Уставом.
Такође, указује се на више од стотину закона и уставних амандмана које су високи представници, неуставно наметнули.
Напомиње се и да су Уставом јасно одређене надлежности ентитета.
- Институције успостављене супротно јасним одредбама Устава БиХ незаконите су и Република Српска није дужна да их призна. Потпуно је орвеловски тврдити да Република Српска дјелује "супротно Дејтону" зато што тражи да се поштује Устав БиХ који је усаглашен у Дејтону. Напад на Дејтон представљају, у ствари, аутократско наметање на стотине одлука високих представника грађанима БиХ - наводи се у Извјештају Владе Српске.
То што Канцеларија високог представника и 30 година након окончања рата постоји, довољно говори о суверенитету БиХ.
Политиколог Војислав Савић сматра да је једно од рјешења за БиХ као колонијалну управу Кристијана Шмита, избор новог легитимног високог представника у Савјету безбједности.
- Именовање новог високог представника било би по мени боље него да се овај само укине, да тај нови укине све његове одлуке пошто он није имао овлашћења да то ради. Да укине све његове одлуке, посљедично тиме се обесмишљава процес који се водио и БиХ може ући у неку фазу преговора о стабилизацији - наводи Савић.
Директор Канцеларије за јавну и културну дипломатију Србије Арно Гујон сматра да без Републике Српске не би било ни Срба у БиХ, те да су покушаји да се уклони предсједник Српске Милорад Додик опасност за милион Срба у БиХ, али и за регион Балкана и Европу.
- Већ неколико година постоје тенденције Бошњака који желе да остваре политичку превласт над друга два народа укидањем њихових надлежности. Република Српска је жртва овог покушаја централизације, односно жеље да се укину стекнута права кроз укидање различитих надлежности обезбјеђених Дејтонским споразумом - истиче Гујон.
Све то за циљ има трансформацију БиХ у унитарну и централизовану државу, у којој би центар одлучивања било Сарајево, а политику свима у БиХ креирали би политички представници већинског бошњачког народа.
Савјет безбједности УН одржаће полугодишњу дебату о ситуацији у БиХ у уторак, 6. маја, којој ће присуствовати и српски члан и предсједавајућа Предсједништва Жељка Цвијановић.