latinica  ћирилица
04/05/2025 |  20:48 | Аутор: СРНА

АфД искључена са делегацијског путовања у Србију и Хрватску

Влада покрајине Хесен у Њемачкој искључила је представнике фракције АфД-а са делегацијског путовања у Србију и Хрватску, што је министар за европска питања Манфред Пенц (ЦДУ) оправдао класификацијом странке од њемачке обавјештајне агенције која је означила као екстремистичку организацију.
Странка АфД - Алтернатива за Њемачку - Фото: РТРС
Странка АфД - Алтернатива за ЊемачкуФото: РТРС

Циљ петодневног путовања, које треба да започне сутра, је јачање партнерстава с регијама у Београду и Загребу.

Пенц је за "Билд" рекао да је послије класификације АфД-а одлучио да њене представнике привремено не позива на инострана званична путовања.

Као чланови делегације били су предложени Ана Нгуен, предсједник Одбора за европска питања, те Кристијан Роде, портпарол за европску политику АФД-а. Обоје су непосредно прије поласка искључени из делегације.

Нгуенова је рекла да овакав поступак представља тужан сигнал за стање политичког дијалога у Хесену. Не доживљава то, како је објаснила, само као лично разочарање, већ и као политички погрешан потез.

Спољнополитичка одговорност требало би буде изнад страначких линија – посебно када је ријеч о представљању покрајине у инострантву, навела је она.

Истакла је да би радо представљала Хесен и допринијела разговорима, али да јој је то ускраћено због њене страначке припадности.

Роде је оцијенио да је искључење тежак ударац политичкој култури у Њемачкој и да наноси дугорочну штету демократији.

Указао је да је АфД, према тренутним анкетама, најјача политичка снага у Њемачкој и да представља значајан дио њемачког становништва.

- АфД је без сумње демократска странка која се залаже за очување наше демократије и правне државе. Искључити нас с овим провидним образложењем дан прије поласка јасан је приказ непоштовања наших опозиционих права - рекао је Роде.

Додао је да Њемачка у међународном контексту често наглашава заштиту демократске опозиције и њених права, али у сопственој земљи гази права највеће опозиционе странке.

Хесен је тако постао прва савезна покрајина у Њемачкој која више не позива посланике АфД-а на инострана путовања након што је означена као екстремистичка организација.

Све фракције заступљене у Хесенском парламенту позване су да учествују у путовању – укључујући и АфД, који је са 22 посланика друга најјача снага у парламенту и предводи опозицију.

Анна Нгуyен је посланик у Хесенском парламенту од 2024. године. Постала је позната на националном нивоу 2021. године након што је оштро критиковала тадашњег кандидата за канцелара Аналену Бербок због њене политике према избјеглицама.

АфД-а је најавио да ће се наставити залагати за очување разноликости мишљења и парламентарног учешћа у међународној сарадњи покрајине Хесен.

Њемачка обавјештајна агенција прогласила је јуче политичку странку Алтернатива за Њемачку екстремистичком организацијом која је пријетња демократији, што ће омогућити боље праћење активности те партије, која је била друга на федералним изборима у фебруару.