

Завршена изградња прве фазе Дринског насипа
Прва фаза Дринског насипа је завршена , ријеч је о диониции од ушћа ријеке Јање у Дрину до уставе у Јањи у дужини од два километра и 800 метара за шта је Влада обезбиједила 2,4 милиона марака.
- Извршена је изградња насипа, земљани радoви у дужини од 2,4 километра, а преосталих 400 метара од бетонског потпорног зида. Oстало је још нешто мањих радова до краја маја - истакао је Љубиша Васић инжењер хидротехнике у ЈУ "Воде Српске".
Помоћамик директора за управљање водама у ЈУ "Воде Српске" Мирослав Чвргић истакао је да ће ово да затвори једну касету одбране од поплава јер је и корито ријеке Јање реконструисано на стогодишње воде, тако да је и подручје Јање сада заштићено.
Нажалост , због неријешених имовинских односа који су годинама били камен спотицања , почетак изградње Дринског насипа је каснио. Насип ће од изливања Дрине заштити више хиљада домаћинстава, неколико стотина привредних објеката и више од 20.000 хектара обрадивог земљишта.
- Раније су радили мањи насип на Орловом пољу али сад кад је била велика вода показао се као значајан. Овај сад велики насип ће много да значи јер је овдје 2014. била метар вода у њивама - каже Менсур Хаџић.
Од 2014.године на подручју Семберије урађено је више милионских пројеката како би се становништво и материјалана добра заштитили од поплава.
- Семберија је наугроженија од ријеке Саве, али је изграђен насип од 25 километара који је у међувремену реконструисан , узвишен неколико метара тако да је с те стране Семберија безбједна. Од брдских вода штитимо се ободним каналима. Урађена је реконструкција мајевићког канала , а ради се реконструкција главног ободног канала - додао је Чвргић.
Од 2014. године Влада Српске обезбиједила је више од 250 милиона марака за инвестиције у сектору вода, а само у Семберији 70 милиона. Изградња Дринског насипа је свакако једна од највећих и најзначајнијих.