latinica  ћирилица
05/05/2025 |  13:13 ⇒ 13:13 | Аутор: РТРС

У Бањалуци 14. маја Округли сто "Суверенитет некад и сад (политички, културни и научни)"

Институт за хуманистичке и друштвене науке Филозофског факултета Универзитета у Бањалуци организује Округли сто под називом "Суверенитет некад и сад (политички, културни и научни)" с циљем да на ову увијек актуелну тему понуди научнe одговорe.
Округли сто "Суверенитет некад и сад (политички, културни и научни)" - Фото: Уступљена фотографија
Округли сто "Суверенитет некад и сад (политички, културни и научни)"Фото: Уступљена фотографија

Поставља се питање у којем облику је могуће задржати сувереност у политици, култури и науци у периоду великих глобалних сила са нуклеарним наоружањем, у вријеме интернета и вјештачке интелигенције?

На који начин народи као српски могу да обликују, сачувају и изразе своју сувереност – политичку, културну и научну, и у каквој су корелацији поменути видови суверености и да ли су зависни једни од других.

Постоји ли политички суверенитет без културног и научног, и обрнуто, да ли наука и култура могу да буду самосталне и аутентичне без политичке независности? Да ли се класичне дефиниције суверенитета, од којих су можда најпознатије она Жана Бодена о трајној и апсолутној моћи државе и Карла Шмита о одлуци о ванредном стању, могу на исти начин посматрати и данас?

Посебно је важно питање каква је улога Српске православне цркве, која вијековима представља један од основних темеља српског идентитета, у временима која долазе? На који начин је могуће помирити стремљења модерног свијета са традиционалним схватањима, и притом задржати сувереност у политичком одлучивању, култури и науци?

Примјери одузимања Косово и Метохије из састава Репбулике Србије, праћени притисцима на Републику Српску и српски народ у цијелини, довољан су разлог да се изнова разговара о овим темама.

Округли сто ће бити одржан 14. маја са почетком у 10 часова, у Плавој сали Филозофског факултета у Бањалуци.

Учесници су: проф. др Милош Ковић, проф. др Дарко Ђого, проф. др Зоран Чворовић, проф. др Ђорђе Вуковић, доц. др Нина Сајић, ма Петар Ћурчић, ма Марко Ромић и ма Дејан Дошлић.