latinica  ћирилица
06/05/2025 |  15:20 ⇒ 15:58 | Аутор: РТРС

Грчки медији о кризи у БиХ: Фокус на Републику Српску и дjеловање међународне заједнице (ФОТО)

Политичка криза у БиХ привукла је пажњу бројних међународних медија, а међу њима и утицајних грчких портала и аналитичких сајтова. У протеклих недjељу дана, више грчких медија објавило је анализе о тренутној ситуацији у БиХ, истичући узроке кризе, положај Републике Српске и улогу међународних актера.
Грчки медији о Додику (фото: bankingnews.gr) -
Грчки медији о Додику (фото: bankingnews.gr)

Портали Geopolitico, Άμυνα & Γεωστρατηγική, SLPress, E-Ενημέρωση i Newsfire указују да је политичка криза достигла критичну тачку усљед све дубљих сукоба између институција Републике Српске и Кристијана Шмита, којег Република Српска не признаје за високог представника у БиХ.

Грчки медији о ситуацији у БиХ (фото: anixneuseis.gr)

Главне тезе грчких медија:

- Спор око надлежности: Грчки новинари и аналитичари наводе да је суштина кризе у покушајима Кристијана Шмита да кроз наметање одлука ограничи уставне надлежности Републике Српске, што власти Српске сматрају директним кршењем Дејтонског мировног споразума.

- Став Републике Српске: Преноси се став да руководство Српске, на челу са предсједником Милорадом Додиком, брани дејтонске надлежности и уставни поредак ентитета, без намјере да дестабилизује БиХ већ да осигура поштовање права гарантованих Дејтоном.

Грчки медији о ситуацији у БиХ (фото: e-enimerosi.com)

- Улога Запада: Анализе истичу забринутост због улоге појединих западних фактора, који, према мишљењу више грчких коментатора, форсирају централизацију БиХ и подржавају одлуке Шмита мимо сагласности локалних политичких актера.

- Српски документ пред УН: Посебно се помиње извјештај Републике Српске који је недавно поднесен Уједињеним нацијама, а који документује, како наводе грчки извори, покушаје прекрајања уставне структуре БиХ на штету српског народа.

Грчки медији о ситуацији у БиХ (фото: newsfire.gr)

Грчки медији показују висок степен разумијевања сложености политичке ситуације у БиХ. Иако задржавају неутралан тон, јасно указују на опасности које произлазе из занемаривања Дејтонског споразума и једностраних међународних интервенција.

Република Српска је, према оцјенама грчких аналитичара, у позицији ентитета који тражи очување својих права и равнотеже између три конститутивна народа, што је предуслов стабилности.

Грчки медији о ситуацији у БиХ (фото: SL Press)