latinica  ћирилица
06/05/2025 |  15:47 ⇒ 18:27 | Аутор: РТРС

Одржана сједница Савјета безбједности УН; Српску заступала Жељка Цвијановић, Небензја напустио сједницу јер није желио слушати Шмита

У Њујорку је одржана сједница Савјета безбједности Уједињених нација на којој се расправља о политичкој ситуацији у БиХ.
Сједница Савјета безбједности Уједињених нација (фото: EPA-EFE/SARAH YENESEL) -
Сједница Савјета безбједности Уједињених нација (фото: EPA-EFE/SARAH YENESEL)

Став Републике Српске заступала је српски члан и предсједавајућа Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић.

Хрватска позива све политичке актере у БиХ да се укључе у конструктиван дијалог и сарадњу и сматра да је потребно одговорно ангажовање како би се спријечила ескалација и помогло управљање кроз политичку кризу, изјавио је представник Хрватске у УН Хрвоје Ћурић Хрватинић.
Он је током полугодишње дебате Савјета безбједности УН о БиХ рекао да је одговорност политичара и институција у БиХ да постепено преузму на себе бригу о стабилности и функционалности БиХ, што је главни преддуслов за европски пут БиХ.

Замјеник амбасадора Француске у УН Џеј Дармадикари оцијенио је да је БиХ у једној од најгорих политичких и институционалних криза у историји и позвао чланице Савјета безбједности УН да наставе да поштују територијални интегритет и сувереност БиХ.

Он је на полугодишњој дебати Савјета безбједности у Њујорку нагласио да Француска сматра да се морају поштовати одлуке Уставног суда БиХ.

Дармадикари је истакао да Француска подржава уставни поредак и институције предвиђене Дејтонским споразумом.

САД остају посвећене Дејтонском споразуму и позивају све политичке лидере у БиХ да се ангажују у конструктивном дијалогу ради постизања веће стабилности, изјавио је амерички представник у Савјету безбједности Џон Кели.

Он је рекао да САД остају посвећене стабилности БиХ и да су забринутошћу су пратиле недавне догађаје у БиХ.

- Позивамо политичке лидере на деескалацију и да избјегавају акције које могу да повећају нестабилност или насиље у БиХ, као и да се ангажују у конструктивном дијалогу ради постизања веће стабилности - рекао је Кели.

Амбасадор Русије при УН Василиј Небензја изјавио је да је њемачки политичар Кристијан Шмит себи поставио циљ да угуши све српско у БиХ, што би Савјет безбједности категорички требао да одбије као неприхватљиво, као и да би требао да донесе одлуку о гашењу ОХР-а.

Небензја је указао да је покушај Шмита да "одузме кисеоник" политичким странкама у Републици Српској јасан покушај да се из политичког живота у БиХ избаце најпопуларније личности и структуре у српском друштву.

- То је почело кривичним гоњењем предсједника Републике Српске Милорада Додика и предсједника Народне скупштине Републке Српске који су демократски изабрани представници - рекао је Небензја.

Поштовање Дејтонског споразума и подршка БиХ на путу евроинтеграција је обавеза свих чланица Савјета безбједности УН, изјавила је специјални изасланик Велике Британије за западни Балкан Карен Пирс.

Она је изразила подршку БиХ, нагласивши да је ова година важна, између осталог, због 30. годишњице потписивања Дејтонског споразума.

Пирсова је нагласила да је БиХ је на агенди Савјета још од раних деведесетих година прошлог вијека и да представља једно од најозбиљнијих питања за то тијело УН.

Амбасадор Словеније у УН Самуел Жбогар позвао је лидере у БиХ да смање тензије, укључе се у дијалог и поштују Устав БиХ и Дејтонски споразум, нагласивши да Словенија остаје привржена мирној будућности БиХ унутар ЕУ.

Он је истакао да је Словенија привржена ставу да су поштовање Дејтонског мировног споразума и одржавање мира и стабилности најважнији за БиХ.

Кристијан Шмит је додатно погоршао ситуацију у БиХ позивањем на такозвана бонска овлашћења и унио неслогу и тензије међу становништво у БиХ, умјесто да их ублажи, изјавио је кинески амбасадор у УН Генг Шуанг.

Он је током полугодишње дебате Савјета безбједности УН о ситуацији у БиХ истакао да је Шмит довео БиХ тешку политичку ситауцију.

Генг је истакао да је пресуда коју је Суд БиХ изрекао предсједнику Републике Српске Милораду Додику додатно појачала тензије и несугласице у БиХ.

Одмах на почетку амбасадор Русије при Уједињеним нацијама Василиј Небензја напустио је сједницу Савјета безбједности УН-а казавши да не жели слушати пристрастан извјештај Кристијана Шмита.

- Желимо исказати да се не слажемо са присуством Шмита као тзв. високог представника. Савјет безбједности га није подржало као високог представника. Постоји 25 година праксе подржавања виског представника и без овлаштења СБ сигурности то мјесто остаје упражњено. Он нема право да говори у име међународне заједнице, може боравити у приватном својству и тако га посматрамо данас. Не намјеравам проводити вријеме слушајући његове пристрасне идеје - казао је руски амбасадор.

--------------------------

Влада Српске је већ упутила свој извјештај у којем наводи да њено руководство дјелује у циљу очувања Дејтонског споразума и да га Република Српска у потпуности поштује, као и Устав БиХ који је његов саставни дио.

Република Српска остаје опредијељена за европске интеграције БиХ, а ту посвећеност најбоље потврђује чињеница да је Српска једини ниво власти у БиХ који, почев од 2009. године, систематично усклађује своје законодавство са правном тековином ЕУ, наводи се у 33. извјештају Републике Српске Савјету безбједности УН.