

Бројне породице прослављају Ђурђевдан, једну од најчешћих слава код православних Срба (ВИДЕО)

Свети великомученик Георгије у календару Српске православне цркве слави се два пута, у прољеће 6. маја по новом календару као Свети Ђорђе, који је на икони представљен као коњаник, који копљем пробада аждају и у јесен 16. новембра као Ђурђиц, у спомен на преношење његових чудотворних моштију.
- Био је римски војник, а војска је била сурова. У то доба за вријеме Цара Деоклицијана, Свети Георгије, иако је био у врху те љествице у војсци, рано је спознао Хришћанство и истинитог Бога и постаје Хришћанин. Једно вријеме кријући, али када је дошло да мора да прогања Хришћане, почео је да одбије то, и затим је и сам скончао послије великог мучења и на крају је посјечен - наводи Душко Шаровић, протојереј.
На простору Херцеговине много је оних који славе Ђурђевдан.
- У Херцеговини је то врло честа слава, мислим да је Ђурђевдан, гдје год да живе Срби, прва или друга слава. У Херцеговини је Јовањдан тај који је најчешћа, а Ђурдевдан је врло вјероватно иза - додаје Шаровић.
Бројни су вјерници најприје отишли на молитву - да узму благослов за себе и своју породицу и да освештају славски колач.
Неки данас имају и посебан разлог за славље.
Данас су улице Требиња полупразне, што показује колико је оних који славе Ђурђевдан, али и оних који иду на славу.
Много је обичаја и вјеровања у српском народу који се везују за празник Светог Ђорђа.
Једно од њих је да се баш на овај дан сусрећу зима и љето.