

Руски амбасадор напустио сједницу током Шмитовог обраћања; Небензја - страни играчи изазвали политичку кризу (ВИДЕО)

Амерички амбасадор Џон Кели навео је да САД остају посвећене Дејтонском споразуму и позивају све политичке лидере у БиХ да се ангажују у конструктивном дијалогу ради постизања веће стабилности.
Расправа званично није ни почела, а амбасадор Руске Федерације Василиј Небензја одмах је указао на чињеницу да Кристијан Шмит није легално изабран и да нема потврду Савјета безбједности УН, те да не може говорити у име високог представника, него искључиво као приватна личност.
- Желимо исказати да се не слажемо са присуством Шмита као тзв. високог представника. Савјет безбједности га није подржао као високог представника. Постоји 25 година праксе подржавања високог предстаника и без овлаштења Савјета безбједности то мјесто остаје упражњено - јасан је Небензја.
Небензја је након тога напустио своје мјесто у тренутку кад се обраћао Кристијан Шмит.
И амбасадор Кине Генг Шуанг такође је указао на то да Кристијан Шмит нема легитимитет, као и на узроке политичке кризе у БиХ.
- Након пресуде против предсједника Републике Српске Милорада Додика и одлука које је усвојила Народна скупштина Српске, тензије су се интензивирале, а разлике додатно појачале. То је забрињавајуће. Тренутне тензије никоме не служе нити иду у правцу мира и стабилности. Један од главних узрока јесте кориштење бонских овлаштења од стране Кристијана Шмита. То је довело до још горе ситуације - рекао је Шуанг.
Руски амбасадор Василиј Небензја је у свом обраћању истакао да постоје бројни фактори унутар БиХ али и ван ње који покушавају направити унитарну државу.
Указао је и на бројне покушаје ревизије Дејтонског мировног споразума.
- Налог за хапшењем Додика само појачава тензије у земљи и региону умјесто да радимо на томе да их смањимо. Треба оснажити Дејтонски мировни споразум и ослободити државу Канцеларије високог представника која је постала нека врста инструмента за репресију - додао је Небензја.
Ставови западних земаља нису се разликовали од претходних дебата пред Савјетом безбједности.
Представници САД и Француске поново су критиковали Републику Српску наводећи да њени званичници проводе сецесионистичку политику.
- САД остају посвећене стабилности у БиХ и Дејтонском споразуму. Пратили смо дешавања са забринутошћу и позивамо политичке актере на деескалацију ситуације и конструктиван дијалог. САД се противе сецесионистичкој реторици и подржавају мултинационални карактер БиХ - наводи Џон Кели, представник САД при Уједињеним нацијама.
Џеј Дармадикари, представник Француске при Уједињеним нацијама каже да је ова држава забринута због нацрта новог устава Републике Српске.
- То је напад на територијални интегритет и суверенитет БиХ. Француска сматра да су неприхватљиве пријетње лидера Републике Српске. Позивамо их да не иду путем сепаратизма и да не угрожавају европску будућност БиХ и њених грађана - сматра Дармадикари.
Амбасадори Србије и Хрватске, потписница и гаранта Дејтонског мировног споразума позвале се на унутрашњих дијалог и договор легално и легитимно изабраних представника сва три конститутивна народа.
Хрватски представник критиковао је рад Кристијана Шмита, док је српски истакао да Република Српска заговара Дејтонску БиХ.
- Поштовање уставних надлежности је кључно. Не можемо имати вањско наметање и ентитетско прегласавање као одрживо рјешење. Проблем је функционисање БиХ, а то није узроковано Дејтонским мировним споразумом него отвореним покушајем да се тај споразум угрози. Како је наведено у извјештају Владе Републике Српске, она се не залаже за сецесију него за очување Дејтонског мировног споразума - казао је Радомир Илић, представник Србије у УН.
Хрвоје Ћурић, представник Хрватске у УН наводи да његова земља позива све актере да поштују уставни поредак и конститутивност народа.
- Позивамо на суздржавање од реторика које воде подјелама. Потребан нам је снажан дипломатски ангажман како бисмо превазишли кризу - истиче он.
Илић је поручио да Србија има стратешки интерес за очување стабилности у БиХ, те нагласио да одбацују оптужбе политичког Сарајева да званични Београд подрива уставни поредак БиХ.