latinica  ћирилица
07/05/2025 |  12:49 ⇒ 12:50 | Аутор: СРНА

"Цвијановићева рекла истину о стању у БиХ, Шмит као Хроми Даба"

Бивши дипломата Владислав Јовановић оцијенио је за да је српски члан и предсједавајућа Предсједништва БиХ Жељке Цвијановић у Њујорку јасно и аргументовано изнијела комплетан став Републике Српске и истину о стању у БиХ, док се Кристијан Шмит показао Хроми Даба који је бесупјешно покушава да се наметне Савјету безбједности УН.
Жељка Цвијановић у СБ УН (Фото: www.instagram.com/Жељка Цвијановић) -
Жељка Цвијановић у СБ УН (Фото: www.instagram.com/Жељка Цвијановић)

Он је рекао да су излагање Цвијановићеве чули сви, тако да пропаганда која дјелује непрекидно из Сарајева и других западних земаља није могла да потпуно заглуши истину.

- Чланови Савета безбедности ће, хтели не хтели, морати да задрже на уму чињенице које је изнела Цвијановићева - каже Јовановић и напомиње да су њене ставове и Дејтонски споразум као такав подржале двије сталне чланице - Кина и Русија.

Јовановић истиче да је потез руског амбасадора при УН Василија Небензје, који је напустио салу током излагања Кристијана Шмита, потврда да га та стална чланица Савјета безбједности не признаје.

- Тако да је Шмит - Хроми Даба који се нашао у БиХ и као такав покушава да се наметне и у УН. Али, као што су дискусије у Савету безбедности показале, он у томе очигледно нема успеха нити ће га имати. Кључан је став о његовом именовању, а то је да мора да добије агреман Савета безбедности, који није добио нити је у изгледу да га добије - каже Јовановић који је и бивши министар спољних послова СР Југославије.

Српски дипломата оцијенио је и да је појављивање Шмита на дебати о БиХ учврстило чињеницу о непремостивом недостатку његовог легитимитета.

- Дискусија је одсликала оно што се налази у односима снага према БиХ и са те стране није било неких нових момената и изненађења, али је важно да се преко излагања Цвијановићеве, први пут изложило комплетно мишљење Републике Српске - каже Јовановић за Срну.

Јовановић напомиње да је досадашњи редослијед догађаја био такав да су представници Федерације БиХ, високи представници, па и неки центри моћи са Запада константно радили на томе да се Дејтонски споразум, "мало по мало, практично, потпуно измени" и да се на темељу тога инсистира на праву за корјенито мијењање односа и структуре саме БиХ.

Он сматра да је излагање Шмита било у суштини излагање ставова ФБиХ и да ту нема ничег новог, осим што су на том високом, свјетском нивоу разоткрили своје намјере да што прије дође до, не само суштинске, већ и формалне промјене Дејтонског споразума.

Јовановић указује да су открили и намјеру да се кроз то прогура идеја о унитарној БиХ, али не више на скривен начин, јер су све нестрпљивији и агилнији у раду у том правцу.

- Међутим, то је једна разоткривена истина. Тешко да могу непрекидним понављањем тих својих резервисаних ставова према Дејтонском споразуму да задобију симпатије већег дела међународне заједнице, поготово не свих сталних чланова Савета безбедности - навео је Јовановић.

Шмитово појављивање, како истиче Јовановић, може само да даље учврсти чланице УН које су резервисане према његовом дјеловању да је оно противно прописима и процедури.

- Ако остане у БиХ и колико буде дуго остао, остаће са тим непремостивим недостатком у својој легитимацији - навео је Јовановић.

Коментаришући изјаву амбасадора БиХ у УН Златка Лагумџије, који се након сједнице Савјета безбједностио хвалио подршком Пакистана, Јовановић каже да су Лагумџија и ФБиХ, нажалост окренути исламским земљама као природним савезницима, али да то није у складу са тоном и идеалима вођења политике.

- Политика треба да добије подршку не само истоверних и политичких истомишљеника, него нарочито да придобије друге који имају принципијелније и критичније ставове. Он се очигледно није много трудио и онда је "махао заставом" подршке коју је добијао од неких исламских земаља, што није довољно - навео је Јовановић.