

Небензја: Русија и Србија иницирале резолуцију УН о Другом свјетском рату

Усвајање резолуције под називом "Осамдесет година од завршетка Другог свјетског рат", осим Русије и Србије, иницирале су Кина, Бјелорусија, Азербејџан, Јерменија, Казахстан, Киргистан, Таџикистан, Туркменистан и Узбекистан.
- Резолуцијом је предвиђено да се Дан побједе обиљежава у сали Генералне скупштине сваких пет година - рекао је Небензја на засједању Генералном скупштином УН посвећеном жртвама Другог свјетског рата.
Он је навео да Европа данас заташкава да је Хитлер уживао симпатије и подршку бројних чланова британске краљевске породице, да су се Италија, Финска и Румунија бориле на страни нациста, стављајући им на располагање 700.000 војника.
- О томе најбоље свједоче имена формација које су се бориле на страни нацистичке Њемачке - легија француских добровољаца, шпански добровољци, норвешка, холандска, летонска, естонска СС легија, белгијска добровољачка дивизија, СС добровољачки корпус "Данска" - рекао је Небензја и додао да су се Хитлеровој страни борили и украјински националисти.
Небензја је подсјетио да су све антифашистичке снаге 1941. године успјеле да се уједине и да су идеолошки противници – СССР, САД и Велика Британија, који су иза себе имали епизоде оружаног сукоба, показали мудрост и стали раме уз раме.
- Тада никоме никада не би пало на памет да игра идеолошке игре, покушавајући да изједначи фашизам и комунизам. Свима је било јасно гдје је добро, а гдје зло. Свака друга одлука била би кобна за цијели свијет. Захваљујемо се свим учесницима антихитлеровске коалиције и одајемо почаст доприносу савезника побједи - рекао је Небензја.
Он је навео да је Кина у Азији предводила борбу против јапанског милитаризма, док је Србија организовала највећи партизански покрет у Европи.
Иако је зло било поражено, каже Небензја, цијена побједе је била скупа – Кина је у рату изгубила 35 милиона људи, а САД око пола милиона.
- Борбу за слободу народа водили су хероји из Латинске Америке, Азије и Африке. Цијена Совјетског Савеза била је 27 милиона живота, а само ненадокнадиви војни губици износили су 12 милиона људи. Милиони цивилних жртава били су резултат геноцидне политике коју су нацисти спроводили против народа Совјетског Савеза - рекао је Небензја.
Он је указао да се данас свједочи новом писању историје у којем се руше споменици борцима против фашизма, а нацистички колаборатор Степан Бандера проглашава за националног хероја.
Небензја је упозорио да нацизам оживљава и брзо стиче присталице, који данас покушавају да докажу да је поштовање Хитлера, његових сљедбеника и идеологије, заправо остварење права на слободу мишљења и изражавања.
- Штавише, високи званичници ЕУ пријете санкцијама због учешћа на Паради побједе у Москви и позивају људе да у то вријеме путују у Кијев. Поставља се питање ко ће бити почаствован у Кијеву? Милиони Украјинаца који су се херојски борили у Црвеној армији и дали своје животе у борби против фашизма или нацистички колаборационисти Бандера и Шухевич? - упитао је Небензја.
Он је одбацио оптужбе да Русија присваја побједу у Другом свјетском рату, рекавши да је сматра заједничком, преноси РТ Балкан.