

Илић: У фокусу снимање првог играног филма

Илићева је истакла да ће фокус рада бити и на јачању међународне сарадње и стварању услова за развој копродукција, те додатној професионализацији домаћег филмског сектора.
- Планирамо наставак радионица за ауторе, подршку филмовима, као и унапређење базе локација и сервиса за стране продукције. Центар ће и у наредном периоду остати снажан ослонац домаћим ствараоцима и мост према међународним коопродукцијама - рекла је Илићева.
ЦЕНТАР ПОСТАО ПРЕПОЗНАТЉИВА ИНСТИТУЦИЈА КОЈА ПОДРЖАВА РАЗВОЈ АУДИО-ВИЗУЕЛНОГ СЕКТОРА
Она је навела да је Центар у протекле четири године раписао више од 60 конкурса и подржао више од 100 пројеката, те нагласила да је поносна на резултате рада ове установе.
Осврнувши се на протекле четити године постојања Аудио-визелног центра, она је изразила задовољство чињеницом да је Центар постао препознатљива институција која систематски подржава развој аудио-визуелног сектора у Републици Српској.
- У протекле четири године раписано је више од 60 конкурса и подржано више од 100 пројеката. Број пријава, реализованих пројеката и партнера из региона и иностранства говори у прилог томе да се крећемо у правом смјеру - навела је Илићева.
ПОСЕБНА ПАЖЊА УСМЈЕРЕНА НА ПРОИЗВОДЊУ ФИЛМОВА О НАЦИОНАЛНИМ ТЕМАМА
Она је рекла да су тренутно отворени конкурси за суфинансирање производње дугометражног играног филма о страдању српског народа у Другом свјетском рату почетком 1942. години на подручју Дракулића у Бањалуци, што је тема од националног значаја, затим за суфинансирање производње студентских завршних филмова и за суфинансирање производње краткометражног анимираног филма.
Илићева је истакла да је посебно важан конкурс за суфинансирање производње дугометражног играног филма о националној теми страдања српског народа у Дракулићу, те да се Центар тиме бави од оснивања.
- Томе приступамо са посебном пажњом. Ријеч је о важном пројекту за који ће бити потребно издвојити значајна средства, а подржали смо за сада овај пројекат у фази развоја сценарија и филмског пројекта и очекујемо га на конкурсу - рекла је Илићева.
Она сматра великим успјехом и што је на конкурсу за филмове мањинских коопродукција било 15 пројеката, те да су ове године, осим пројеката из Србије, подржани и подухвати из Сјеверне Македоније, Црне Горе и Хрватске.
БРОШУРА СА ФИЛМСКИМ ЛОКАЦИЈАМА ИЗАЗВАЛА ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ
Илићева је подсјетила да је Центар урадио брошуру са више од 100 локација у Републици Српској, које су занимљиве за снимање филмова, те истакла да је изазвала велико интересовање, како међу домаћим тако и међу страним продуцентима.
- Њена вриједност је у томе што систематски представља разноврсне локације – од урбаних и руралних подручја до природних амбијената који могу послужити као сцене за различите жанрове - навела је Илићева и додала да Центар добио конкретне упите.
Илићева каже да се у Центру надају првим страним продуцентима, али и расписивању конкурса за додјелу подстицаја домаћим и страним продукцијама за снимање на територији Републике Српске од Министарства просвјете и културе.
КОНСТАНТАН РАД И НА ЕДУКАЦИЈИ МЛАДИХ И АФИРМИСАНИХ АУТОРА
Илићева је истакла и да Центар константно унапређује критеријуме и системе финансирања филмских пројеката, као и едукације младих и афирмисаних аутора кроз сарадњу са стручњацима из региона.
- Важно нам је и умрежавање са сродним институцијама, али и учешће на филмским фестивалима који увијек доносе нове контакте и отварају нова врата нашим ауторима - рекла је Илићева.
Она је навела да је обиљежавање четири године рада Центра уприличено кроз неколико догађаја који су спојили филмску умјетност, едукацију и развој, са жељом да Центар годишњицу прослави кроз стварање нових знања, размјену идеја и јачање професионалних веза.
Илићева је рекла да је централни дио програма била затворена пројекција три нова филма - анимираног "Жива" Тамаре Максимовић у продукцији "Аеон", документарног "Старац и његов сан" Душка Мазалице у продукцији "Игра" и играног "Како сам провела распуст" Милице Вујасин у продукцији "Кадар иде 169", као и тродневне радионице за ауторе и продуценте, са циљем унапређења вјештина јавне презентације пројеката за потребе њиховог представљања продуцентима и финансијерима.