

Штрбац: Цијели свијет треба да чује истину о Петровачкој цести

Штрбац је истакао да је данашњи свједок потврдио на суђењу у Београду да у колони на Петровачкој цести није било никаквих тенкова, па тиме ни разлога да хрватски авиони гађају ту колону, па још и на територији туђе државе – БиХ.
- И сам сам прошао два пута тим дијелом цесте прије и након напада. Никаквих тенкова није било - рекао је Штрбац.
Он је напоменуо да је данас први пут чуо да је свједоку Душку Иванежу, који је само срећом избјегао смрт, авионски пројектил "одвалио" раме и да су морали да му реконструишу уништени мишић. Обојици његових сапутника у аутомобилу шрапнели су разнијели главе.
- Ова су суђења добра да се чују овакве ствари. Ако се то не пренесе у јавност, ако то остане само овде у судници, то је мало. Ову истину треба да чује цијели свијет и ја сам за то да ова суђења буду транспарентна, да дође ко год хоће из цијелог свијета, да се то суђење преноси - рекао је Штрбац.
Директор "Веритаса" навео је да адвокати одбране нису постављали питања и оцијенио да ће градити одбрану на томе да не оспоравају догађаје, али ће оспоравати да су они који су оптужени одговорни за гранатирање.
Он истиче да четворица хрватских пилота јесу оптужени по командној одговорности, јер хрватске власти неће да дају информацију ко је пилотирао тим авионима, али "да се дигне пилот, па још у другу државу пошаље, то морају бити упознати сви у структури власти".
- Ова четворица су изабрани зато што су сви они који су били изнад њих, мртви у међувремену, све до Фрање Туђмана и Гојка Шушка, који је био министар одбране, али други који су били на позицијама изнад ове четворице пилота - рекао је Штрбац.
Он је напоменуо да је свједок, који се на данашњем рочишту није појавио из неутврђеног разлога, Спаса Рајић - отац дјеце убијене на Петровачкој цести Невенке и Жарка.
- Интересантно је да је у новембру општински суд у Загребу одлучујући о њиховој тужби против државе Хрватске за накнаду штете због душевне боли, одбио њихов тужбени захтјев уз образложење да је то што се десило ратна штета, а за ратну штету држава не одговара - навео је Штрбац.
Он је рекао да ратна штета значи да се неко нашао у вријеме и на мјесту гдје су се сукобиле двије стране, пуцале једна на другу "и ко ти је сад крив што си се нашао у погрешно вријеме и на погрешном мјесту".
- Сви знамо да то нема везе са реалношћу, да није било никаквог сукоба, јер није било војске. Колоне избјеглица су бјежале од Хрватске, њихове војске, авиона и тенкова и онда су наишли авиони и тукли по њима - закључио је Штрбац за Срну.
Данашњем рочишту у публици су присуствовали и студенти Правног факултета Универзитета у Београду.