latinica  ћирилица
08/05/2025 |  20:16 ⇒ 23:00 | Аутор: Агенције

Папа Лав XIV у првој поруци пожелио мир свим људима

Нови папа Лав XIV у првом обраћању са балкона Базилике Светог Петра у Ватикану поручио је да жели мир свим људима.
Папа Лав IV (фото: EPA-EFE/ALESSANDRO DI MEO) -
Папа Лав IV (фото: EPA-EFE/ALESSANDRO DI MEO)

- Желим да овај поздрав мира уђе у наша срца и дође до ваших породица, свих народа и свих земаља. Нека мир буде са вама - рекао је папа обраћајући се вјерницима са балкона базилике Светог Петра пошто је изабран на конклави.

Он је истакао да је Христов мир "онај који разоружава, који истрајава и који је понизан".

Папа Лав је позвао вјернике да без страха корачају ка миру и граде мостове кроз дијалоге и сусрете. Он је на италијанском језику захвалио кардиналима који су га изабрали, а посебно се захвалио покојном папи Фрањи, чијим путем жели да настави.

- Црква увијек треба да буде спремна да прими отворених руку све оне којима треба наша љубав и милост - рекао је он, истакавши да је милост најпотребнија онима који пате.

Нови папа се кратко на шпанском језику захвалио Перуу, гдје је 30 година био мисионар, назвавши становнике те земље "храбрим народом који је дијелио моју вјеру".

Папа Лав XIV је прво обраћање завршио молитвом посвећеној Богородици и благословио град Риму и цијели свијет.

Амерички кардинал Роберт Превост изабран је на конклави за новог поглавара Римокатоличке цркве, а одабрао је име Лав XIV.

Нови папа појавио се на централном балкону Базилике Светог Петра око 70 минута након што се бијели дим подигао из димњака на крову Сикстинске капеле, што је означило да су 133 кардинала изабрала новог поглавара Римокатоликле цркве, која има 1,4 милијарде чланова.

Он је први амерички папа у историји.

Предсједник САД Доналд Трамп изјавио је да се радује сусрету на папом Лавом Четрнестим и да ће то бити важан тренутак.

Превост, стар 69 година и поријеклом из Чикага, већи дио своје каријере провео је као мисионар у Перуу и постао је кардинал тек 2023. године.

Дао је мало интервјуа медијима и ријетко говори у јавности.

Лав Четрнаести је 267. католички папа након смрти папе Фрање прошлог мјесеца.

Фрањо је био први латиноамерички папа и водио је Римокатоличку цркву 12 година.

Прије конклаве, поједини кардинали су позвали на континуитет са визијом папа Фрање о већој отворености и реформама, док су други рекли да желе да се врати вријеме старих традиција.