

Марш "Бесмртног пука" у Бањалуци - потомци побједника носили фотографије својих предака (ФОТО/ВИДЕО)

Марш је ишао централном градском улицом, од Парка Петра Кочића до Трга палих бораца, гдје су положени вијенци на Споменик жртвама фашизма, а потом је услиједило обраћање и умјетнички програм.
View this post on Instagram
Учесници марша носили су фотографије својих предака који су се борили против фашизма у Другом свјетском рату, а, осим бројних грађана и чланова СУБНОР-а, у маршу учествовали су и предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић, потпредсједник Народне скупштине Српске Ања Љубојевић, предсједник Скупштине града Бањалука Нинковић.
View this post on Instagram
Учесници су носили георгијевску ленту.
View this post on Instagram
- Српски народ је на вријеме устао у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату и са Војском Републике Српске спријечио страдање Срба и није допустио да се понове покољи из Другог свјетског рата - поручио је изасланик српског члана и предсједавајуће Предсједништвва БиХ Бошко Томић.
Подсјетио је да је у посљедњем одбрамбено-отаџбинском рату дато 33.000 жртава, војника и цивила.
- Жртава би било много више да није било Војске Републике Српске која је стала у одбрану народа и територије - рекао је Томић.
У име институција Републике Српске вијенце и цвијеће су положили премијер Републике Српске Радован Вишковић, министри у Влади Српске, изасланици предсједника Српске Марко Ромић и Соња Давидовић, изасланик српског члана Предсједништва БиХ Бошко Томић, потпредсједник Народне скупштине Републике Српске Ања Љубојевић.
"Велики јубилеј побједе над највећим злом прошлог вијека"
Премијер Српске рекао је да је 80 година од побједе над фашизмом велики јубилеј побједе над највећим злом прошлог вијека.
Вишковић је рекао да би сви требали да се запитају каква би Европа и свијет данас били да нацизам и фашизам нису тада побијеђени.
- У тој борби Срби су заједно са Русима поднијели највеће жртве, посматрајући укупни број становника. Били смо међу првима који су се супротставили повампиреном нацифашизму и на неки начин смо дали велики допринос да и сам тадашњи Совјетски савез лакше поднесе њемачке ударе - рекао је Вишковић.
Он је додао да се данас, 80 година од побједе над фашизмом, нажалост, дешава повампирење те идеје.
- Нацифашизам је побијеђен 1945. године, али као идеја није уништен јер постоје и даље потомци нациста на важним позицијама који и данас шаљу исте поруке које су се могле чути уочи и у Другом свјетском рату. Пријете чак и онима који желе да се нађу на некој битној прослави 9. маја - Дана побједе над фашизмом - рекао је Вишковић.
Он је додао да су Срби имали највеће учешће у Народноослободилачком рату на овим просторима, иако им и даље у БиХ и шире шаљу непријатељске поруке.
Предсједник Борачке организације Републике Српске Радан Остојић изјавио је да је српски народ у Другом свјетском рату био дио побједе над два највећа зла у људској историји – фашизмом и нацизмом, дајући огроман допринос тој борби, уз велики број жртава, посебно цивилног становништва.
- Учествовали смо у Другом свјетском рату на страни својих савезника са два антифашистичка покрета - Равногорски и Народноослободилачки. Дали смо огроман допринос за слободу. Та слобода нас је коштала великог броја жртава, а посебно је било велико страдање цивилног становништва - рекао је Остојић, учествујући у обиљежавању 9. маја – Дана побједе над фашизмом.
Он је подсјетио да је на овим просторима током Другог свјетског рата била фашистичка творевина Независна Држава Хрватска са агендом да очисти српски народ са ових подручја, починивши велике злочине над њим.
Вијенце и цвијеће положиле су и делегације СУБНОР-а Републике Српске, Вијећа народа Српске, посланици у Народној скупштини, представници градова и општина у Републици Српској, представници удружења из Одбрамбено-отаџбинског рата, Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ и бројни грађани.
Свечани пријем и академија у Бањалуци, пренос на РТРС
У Бањалуци ће поводом Дана побједе над фашизмом, војни и војно-ваздухопловни аташе руске амбасаде у БиХ Илија Скребњев уприличити свечани пријем. У обраћању пред војну параду у Москви, Скребњев је рекао да је данас посебан дан за наше братске народе што, каже, показује и присуство делегација највишег нивоа из Републике Српске на свечаним догађајима у Москви.
Након пријема, у Влади Републике Српске у 18 часова биће одржана свечана академија на којој ће говорити премијер Радован Вишковић, а којој би требало да присуствује и потпредсједник Владе Србије Ивица Дачић.
Дан побједе над фашизмом обиљежава се 9. маја у знак сјећања на тај датум 1945. године када је ступила на снагу безусловна капитулација нацистичке Њемачке, чиме је завршен Други свјетски рат у Европи, који је у историји човјечанства био најмасовнији, а по броју људских жртава најстравичнији сукоб у којем је погинуло око 60 милиона људи.