

Вишковић: Дан побједе над највећим злом прошлог вијека

Вишковић је рекао новинарима у Бањалуци да би сви требали да се запитају каква би Европа и свијет данас били да нацизам и фашизам нису тада побијеђени.
- У тој борби Срби су заједно са Русима поднијели највеће жртве, посматрајући укупни број становника. Били смо међу првима који су се супротставили повампиреном нацифашизму и на неки начин смо дали велики допринос да и сам тадашњи Совјетски савез лакше поднесе њемачке ударе - рекао је Вишковић након што је у Бањалуци обиљежен Дан побједе над фашизмом.
Он је додао да се данас, 80 година од побједе над фашизмом, нажалост, дешава повампирење те идеје.
- Нацифашизам је побијеђен 1945. године, али као идеја није уништен јер постоје и даље потомци нациста на важним позицијама који и данас шаљу исте поруке које су се могле чути уочи и у Другом свјетском рату. Пријете чак и онима који желе да се нађу на некој битној прослави 9. маја - Дана побједе над фашизмом - рекао је Вишковић.
Он је додао да су Срби имали највеће учешће у Народноослободилачком рату на овим просторима, иако им и даље у БиХ и шире шаљу непријатељске поруке.
- Нажалост, они никада нису имали снаге да признају и да је Независна Држава Хрватска починила геноцид над Србима. Пола милиона Срба је уморено најбруталније у логору Јасеновац - истакао је Вишковић, подсјећајући да постоје бројна стратишта гдје су над Србима извршени најмонструознији злочини.
Он је рекао да је борба за Српску светиња јер су Срби опредијељени за слободу.
- То је наша кључна ријеч, а ми не бисмо могли да уживамо у слободи ако немамо Српску. Она је гарант наше слободе, опстанка и битисања на овим просторима - поручио је Вишковић.
Он је напоменуо да истину о антифашистичкој борби Срба треба преносити на младе генерације.
- Ми смо људи мира. Шаљемо и данас поруке мира, а не било какве друге. А према нама се шаљу поруке исте као што су их преживљавали наши преци у Другом свјетском рату - рекао је он.
Дан побједе над фашизмом обиљежава се 9. маја у знак сјећања на тај датум 1945. године када је ступила на снагу безусловна капитулација нацистичке Њемачке, чиме је завршен Други свјетски рат у Европи, који је у историји човјечанства био најмасовнији, а по броју људских жртава најстравичнији сукоб у којем је погинуло око 60 милиона људи.
Српски народ био је предводник борбе против фашизма на простору бивше Југославије и поднио је највеће губитке, а Совјетски Савез дао је највећи допринос у сламању фашизма.
Бивша Југославија, која је тада и кроз историју била на страни савезника, имала је највеће губитке који се, према државној комисији бивше СФРЈ, процјењују на 1,7 милиона људи.