

На Палама обиљежен Дан побједе: Српски и руски народ увијек на страни правде

Након полагања вијенаца услиједио је марш "Бесмртног пука" од Саборног храма Светог архангела Гаврила и шетња променадом у којој су потомци погинулих и настрадалих у Другом свјетском рату носили фотографије својих предака.
На обиљежавању је учествоввала и делегација Амбасаде Руске Федерације у БиХ.
Савјетник амбасадора Руске Федерације у БиХ Антон Соколов рекао је да се данас обиљежава 80 година побједе над највећим злом - фашизмом.
- Ово је заједнички празник наших братских народа, празник славних предака који су се борили на страни истине, извојевали побједу али и живот будућих генерација и то по цијену својих живота - изјавио је Соколов.
Он додаје да је данас у маршу "Бесмртног пука" носио слику свога дједа Василија Соколова, који је прошао кроз цијели рат те узео учешће у одбрани Стаљинграда, ослобађању Београда, заузимању Беча.
Према његовим ријечима, сви морају бити достојни својих предака и преносити сјећање на њихове славне подвиге будућим генерацијима како се никада не би били заборављени.
Соколов наводи да се то сјећање мора преносити на будуће генерације те захвалио руководству и грађанима Републике Српске на томе што чувају сјећање на заједничку борбу руског и српског народа против фашизма.
Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић рекао је да нема мјеста у Републици Српској, БиХ и региону гдје Срби не могу обиљежити дан Побједе над фашизмом.
- Прошло је 80 година и то је прилика да се присјетимо страдалне прошлост али и да истакнемо да је српски народ увијек био на страни побједника не само у Првом и Другом свјетском рату него у свим претходним ратовима који се борио за ослобођење територије од различитих окупатора - истакао је Ћосић.
Ћосић наводи да је српски народ заједно са руским процентуално најстрадалнији народ који је од 1941-1945. године бранио своја мјеста живљења и своја будућа покољења.
Он каже да је данас прилика да на маршу "Бесмртног пука" покажу заједно са потомцима да ће српски народ увијек љубити слободу и бити на страни правде, истине и да никад неће заборавити своје претке који су страдали у свим ратовима.
Милош Радовић чији је дјед Арсо био борац у Народноослободилачком рату, каже да се истакао по честитости и јунаштву, бранећи своје огњиште, те да је "Бесмртни пук" важан како би се присјетили својих предака који су пали за златну слободу у којој данас потомци уживају.
Начелник општине Пале Дејан Којић истиче да је ова локална заједница међу неколико у Републици Српској у којој се организује марш "Бесмртног пука".
Он додаје да обиљежавају 9. мај - дан када је Њемачка потписала безусловну капитулацију пред савезницима и дан када је окончан Други свјетски рат, најмасовнији у историји човјечанства у којима је страдало 60 милиона људи.
- Срби су били предводници у борби против нацистичке Њемачке и највише страдали, зато све општине треба да гаје културу сјећања. Политичари треба да спусте тензије, сједну за сто и разговарају јер боље је десет година разговарати него дан ратовати, како се никада не би поновило зло Другог свјетског рата и протеклог Одбрамбено-отаџбинског - поручио је Којић.
Марш "Бесмртног пука" организовала је паљанска Борачка организација и Општински одбор СУБНОР Пале, који су истакли да је српски народ увијек био на страни побједника и да потомци морају његовати традицију и културу сјећања.
У оквиру акције "Бесмртни пук", потомци побједника сваке године излазе на улице носећи фотографије својих рођака – учесника Великог отаџбинског рата. Шетња се редовно одржава у Русији 9. маја почев од 2012. године, када је прва таква акција организована у Томску.
Дан побједе над фашизмом обиљежава се 9. маја у знак сјећања на тај датум 1945. године када је ступила на снагу безусловна капитулација нацистичке Њемачке, чиме је завршен Други свјетски рат у Европи, који је у историји човјечанства био најмасовнији, а по броју људских жртава најстравичнији сукоб у којем је погинуло око 60 милиона људи.
Српски народ био је предводник борбе против фашизма на простору бивше Југославије и поднио је највеће губитке, а Совјетски Савез дао је највећи допринос у сламању фашизма.
Бивша Југославија, која је тада и кроз историју била на страни савезника, имала је највеће губитке који се, према државној комисији бивше СФРЈ, процјењују на 1,7 милиона људи.