

У Словенији изборна тишина пред референдум у недјељу о пензијама умjетника

Званична једномесечна кампања пред референдум о закону о додацима пензијама за изузетна достигнућа у области умјетности завршена је у поноћ, пренијела је РТВ Словеније.
Изборна тишина трајаће до затварања бирачких мјеста у недјељу у 19 сати.
Закон детаљно описује услове под којима одређени умјетници могу да траже додатак на пензије.
Да би закон био одбачен на референдуму, најмање једна петина свих бирача у Словенији са правом гласа мора да гласа против, а против мора да гласа и више од половине бирача који изађу на референдум.
Приједлог закона, који је усвојен у парламенту у јануару, припремило је Министарство културе.
Словеначка влада саопштила је да доноси закаснелу реформу посебних пензија за заслужна лица, која датира још од 1974. године, када је Словенија била у саставу Југославије.
Референдум је иницирала Словеначка демократска странка коју предводи бивши словеначки премијер Јанез Јанша.
Референдумска кампања одвијала се са позадином шире пензионе реформе коју је, на позив Европске комисије, започела влада премијера Роберта Голоба.
Пензиона реформа ће довести до повећања старосне границе за одлазак у пензију са 60 година на 62 године за оне који имају 40 година радног стажа.
Од 83 умјетника, који примају посебне пензије за умјетнике у Словенији, 33 су сродници који су насљедили пензије од првобитног примаоца према закону из 1974. године.
Ревидирани закон би укинуо правило о насљеђивању.
Словеначка национална изборна комисија израчунала је да би трошкови референдума о закону могли да износе око 6,6 милиона евра.
Голоб је позвао бираче да бојкотују референдум, што је изазвало оштре критике опозиције.