

У Словенији данас референдум о посебном додатку на пензију за умјетнике

Референдумско питање на гласачким листићима гласи – “Да ли сте за то да се примјени закон о додатку на пензију за изузетна достигнућа у области умјетности, који је Државни збор усвојио 30. јануара 2025?“.
Гласање је почело у 7.00 и траје до 19.00 на 2.978 бирачких мјеста у Словенији, а отворена су и гласчка мјеста у иностранству.
Закон ће на референдуму бити одбачен ако против њега гласа већина гласача који су правилно испунили гласачки листић и ако истовремено против гласа најмање петина свих гласача.
Посљедњи подаци Државне изборне комисије (ДВК) говоре да у Словенији право гласа има 1.692.455 грађана, што значи да је за одбацивање закона потребно да против гласа 338.491 бирач.
Грађани Словеније су прилику да гласају имали и пријевремено, од уторка до четвртка, а према подацима ДВК-а то право је искористило 23.102 гласача или 1,36 одсто од укупног броја бирача.
Прошле године је на пријевременом гласању на савјетодавним референдумима у вези леагализације конопље, увођења еутаназије и преференцијалног гласања на парламентарним изборима, гласао 58.981 бирач, односно 3,7 одсто уписаних гласача.
Разлог за мањи број гласача може се тражити и у бојкоту који заговара владајући Покрет Слобода премијера Роберта Голоба, као и њихов коалициони партнер – странка Љевице, чија чланица је и актуелна министарка културе Аста Вречко.
Главну ријеч против овог закона води лидер СДС-а Јанез Јанша, уз подршку парламентарне странке Нова Словенија и неколико мањих ванпарламентарних странака.
У кампањи за излазак на референдум и гласање за закон учествовала је владајућа Социјалдемократска странка, као и ванпарламентарна Пиратска странка.
Управо је тема бојкота била у фокусу словеначке политике прошле недјеље, након што је америчка амбасада у Љубљани на званичном Икс налогу упутила позив гласачима да изађу на референдум.
- Вјеровати у демократију значи разумјети да има сваки грађанин мудрост и глас. Не треба се плашити сопственог народа, чак и када изражава ставове који нису у складу са руководством - написано је у објави америчке амбасаде у Словенији.
Услиједиле су реакције из владајуће коалиције, а словеначки премијер је истакао да “од државе која стално говори о демократији, очекује да се не мијеша у унутрашња питања других држава“.
Очекује се да ће незванични резултати референдума бити познати око 21:30 часова.